„Királynék és koronázó püspökök” címmel isme¬retterjesztő előadássorozatot szervez februártól októberig, Erzsébet királyné koronázásának 145. és Zita királyné születésének 120. évfordulóján a Boldog Gizella Főegyházmegyei Gyűjtemény és a Veszprémi Érseki és Főkáptalani Levéltár Veszprém Megyei Jogú Város támogatásával. A Szaléziánum Érsekségi Turisztikai Központban Tóth Endre, Tringli István, Zsoldos Attila, Piotr Stefaniak, ifj. Bertényi Iván, Borovi Dániel, Kovács Gergely és Ötvös István történészek tartanak majd előadást.
A történelmi előadások mellett 2012. május 2-án 17 órakor a Boldog Gizella Főegyházmegyei Gyűjteményben a kiállítást dr. Márfi Gyula veszprémi érsek és Porga Gyula városunk polgármestere a Gizella Napok nyitányaként.
A Veszprémi Püspökség a tíz, Szent István által alapított püspökség közül vélhetően a legkorábbi lehetett, és 1001-ben már biztosan létezett. A Szent Mihály-székesegyházat a bajor származású Gi¬zella alapította. A székesegyház kegyúrnője a mindenkori királyné, az ő kancellárja pedig a veszp¬rémi püspök volt. A veszprémi püspök királyné-koronázási jogot kapott, melyet a 13. századtól oklevél és pápai rendelkezés is rögzített. Székesfehérváron, a török időkben Pozsonyban, majd Budán koronázták királyainkat és királynéinkat. A királynék koronázása a 16. század közepéig a Szent Koronával történt, majd a Habsburg-korszakban az úgynevezett „házi koronával”. Ekkor a Szent Koronát az esztergomi érsek csak a királyné jobb vállához érintette. Ő végezte a királyné felkenését is. A veszprémi püspök a „házi koronával” koronázott.
A kiállításon hangsúlyos szerepet kapnak a Habsburg-kori tárgyi emlékek, főként utolsó két király¬nénk, Erzsébet és Zita koronázási emlékei és mítosza.
A tárlat bemutatja a liturgikus koronázási emlékeket, közöttük a koronázási palást 1867-ben készült bécsi másolatát, amelyet Erzsébet adományozott Ranolder János veszprémi püspök-nek, az Erzsébet királyné koronázási díszruhájából készült miseruha-készletet, Ranolder János koronázási pásztorbotját, a Zita királyné által adományozott pásztorbotot és a 15. századi velencei „Vetési kazulát”.
A kiállításra Kádár Tibor festőművész Erzsébet királyné-portrét készít. Itt mutatják be először Udvardi Erzsébet festőművész „Szent István felajánlja a koronát a Magyarok Nagyasszonyának, Szűz Máriának” című festményét is.