Szeretném közkinccsé tenni a kiállítás megszervezésének lépcsőfokait, megmutatni, hogyan gyarapodik, érik munkám gyümölcse. Hasonlóan, amint a gyermekek nőnek a pocakban, úgy bővül napról-napra a kiállítás is, és lassan eléri a vágyott pillanatot, megszületik, hogy a látogatók birtokba vehessék. Ahogy a várandóságnak, a kiállítás-szervezésnek is vannak gyönyörű, boldog pillanatai, de nehézségek is adódhatnak.
Teszem mindezt úgy, hogy most a kiállításom megszervezése igazi kihívás, hiszen három kisgyerek édesanyjaként hat év gyed után júliusban térek vissza a munka világába. Új kiállításom pedig kötődik a mindennapjaimhoz, az elmúlt évek tapasztalataihoz, hiszen a várandóság, a születés, a gyermekágy, a keresztelő témákat fogja bemutatni. A címe Szül(et)és kiállítás, és szeptember 8-án nyílik Veszprémben, a Laczkó Dezső Múzeumban, a második emeleti kiállítótérben.
A témával nem most foglalkozom először. 2008-ban szakmai kurátora voltam a Születés Ünnep című rendezvénynek, amelyet egy veszprémi baba-mama egyesülettel, a Lélek Éled Körrel közösen rendeztük meg. Most jut eszembe, első kiállításomat is ebben a témában rendeztem Somlóvásárhelyen, még gyakornok koromban. Igaz, az csak egy kiállítás részlete volt, de rendes forgatókönyvet kellett készítenem, sőt még gyűjteni is jártunk. A forgatókönyv tartalmazza a kiállítási instrukciókat, a kiállítandó tárgylistát és a kiállítási szöveget. Elkészítéséhez nagy jártasság szükséges a témában, hiszen ismerni kell például a gyermek születését követő időszakra vonatkozó magyar néphagyományt, de a helyi szokásanyagot, sajátosságokat is tudni kell. Annak idején sokat készültem, olvastam, kutattam a múzeum néprajzi adattárban.
Blogomban tehát egy virtuális útra hívom, kedves Olvasó! Bemutatom a téma fellelhető szakirodalmát, múzeumunk adattárának gyöngyszemeiből idézek, bepillantást engedek néprajzi fotótárunk fantasztikus fényképeibe. A múlt felidézése azonban nem fedi le a kiállítás tematikáját, így a blog is tárgyalja majd a kórházi és az otthonszülés sajátosságait. Utunk a hagyományos várandós- és kismamahiedelmek mellett az apás szülésen át vezet a Boldogasszony ágyához és a keresztelőkhöz.
Mészáros Veronika
néprajzkutató főmuzeológus