Csiszár Miklós főszerkesztő örömhírrel fogadta a Veszprémi Szemle idei első számának bemutatója alkalmával a megyei könyvtárban összegyűlő szépszámú érdeklődőt. Megtudhattuk, a tizennégy éve jelentkező várostörténeti kiadvány 2008 óta a városi támogatásnak köszönhetően évi 4 számmal jelentkezik, és idéntől a szokásos 120 oldal helyett, 8 oldallal, vagyis egy cikkel bővül a kiadvány.
Csiszár Miklós
A mostani szám is arra vállalkozott, mint az eddigiek, hogy bemutassa Veszprém történelmét, intézményeinek múltját, épületeit a 17. századtól a 21. századig.
A mostani kötetben erre elsőként Dr. Földesi Ferenc nyá. ezredes, hadtörténet-kutató vállalkozik, aki az 1900. évbe visz el minket egy fel nem épült tüzérlektanya ürügyén. Soraiban megelevenedik az egykori Veszprém, a Temetőhegy, Aranyos-völgy környéke, felbukkannak közszereplők, Szeglethy György polgármester és az egykori közélet. Igazi időutazás ez a tanulmány, aminek legfőbb értéke, hogy újra köztudatba hozza, Veszprémnek a 31. gyalogezred mellett volt egy másik „házi” ezrede is, a 7. tábori tüzérezred.
Karlinszky Balázs levéltáros az érseki levéltárban megtalálható kéziratok világába adott betekintést. Hihetetlen mennyiségű és érdekességű írásra bukkanhat, aki vállalkozik a kutatásra. Egykori plébánosok, egyházi személyek élettörténete, munkássága, állomáshelyük, életkörülményeik bontakoznak ki kézirataikból.
Karlinszky Balázs
A Veszprém Megyei Levéltár egykori és mai épületének történetét mutatja be Somfai Balázs főlevéltáros. Négy veszprémi épület, négy izgalmas építészeti alkotás, és számtalan történés megismerői lehetünk, ha fellapozzuk ezt az írást.
Ezeken túl olvashatunk Veszprém meteorológiai viszonyairól a 2010. év kapcsán Kovács Győző Gyula tollából. Horváth Elvira bemutatja városunk acetilénes közvilágítását a 19. század végéről. A Vas László Gyűjtemény épületeiről Vándor Andrástól olvashatunk. Megtudhatjuk, hogy 1944. december 24. és 25. napján szovjet vadászgépek ellen hogyan harcolt 101/3 vadászrepülő-század. Az 50 éves társulattal rendelkező Petőfi Színház indulását, céljait Poór Ferenc idézi fel. A Bakony Fotóklub közösségformáló erejét pedig Láng Tibor mutatja be az olvasóknak. Kellei György Perlaki Róbertről, a Petőfi Színház szcenikai vezetőjéről írt könyvét Hert Viktória, Kiss Endre veszprémi történetét Sebő József ajánlja a nagyérdemű figyelmében.
Újabb fejezettel gazdagodott Veszprém várostörténete. Újabb, minőségi, igényes fejezettel.