A keresztény nevelés és oktatás múltja, jelene és jövője Veszprémben címmel tartottak egyháztörténeti tudományos konferenciát a Padányi Katolikus Gyakorlóiskolában szombaton. Ezt megelőzően nyílt meg az az iskolatörténeti kiállítás, amely az intézmény elmúlt két évtizedét tekinti át.
Az érzelmi felvezetésről a Padányi gregorián kórusa gondoskodott, majd Borián Tibor atya, az iskola nyugalmazott igazgatója nyitotta meg a kiállítást. – Miért erőlködtök ezzel a Padányival, hiszen úgy sem lesz belőle igazi iskola Veszprémben – emlékezett vissza egy régi beszélgetésre, hozzátéve, a tények azt mondják, nem jött be a jóslat, hiszen ez a katolikus iskola ősi hagyományokat őriz. Egy minisztériumi megállapítást idézve azt mondta, jelenleg az egyházi fenntartású iskolák jobbak a hozzáadott érték tekintetében, mint a többi intézmény.
– Sok nehézségen át, áldozatokat hozva jött létre ez az iskola, ennek folyamatát láthatjuk a vitrinekben. A képek ízelítőt adnak az iskola sokrétű tevékenységéről, mindennapjairól és elért eredményeiről. Az oktatási, nevelési értékek kellő megbecsülésére hívja fel a figyelmet – invitálta a látogatókat a kiállítás megtekintésére Borián Tibor.
A polgármester három gyermeke is a Padányiban tanul. – Nagyon fontosnak érzem, hogy a fiatalok olyan értékrendet, gyökeret kapjanak az élethez, amely hosszú időre meghatározza jövőjüket – mondta el érdeklődésünkre Porga Gyula, miért katolikus iskolába íratta gyermekeit. Mint fogalmazott, egy állami, önkormányzati iskola nem engedheti meg azt a „luxust”, hogy ilyen markánsan megjelenítse a katolikus értéket, hiszen náluk fontos egyfajta semlegesség. – Azt kívánom a Padányinak, hogy ehhez az értékhez nagyon hosszú ideig ragaszkodjon, és képviselje – tette hozzá.