A tárlat alapprekoncepciójaként a tűz és víz oximoronja, kibékíthetetlen ellentéte merülhet fel a látogatóban a kiállítás címét olvasva: „mint a tűz mint a víz”, és ez a feltételezett tézis több szinten alá is támasztódik. Klimó Károly festményein a füst, a parázs, a láng lobog a vörös számos árnyalatában, és sötétlik a korom a fekete színekben, ám a képek mégsem komorak, valami elemi erő, dinamika és sajátos harmónia sugárzik belőlük.
Willi Weiner szobrai önmagukban antagonisztikusak: a forrasztott rozsdás corten acél vöröses, durva felülete szöges ellentétben áll a türkizkékre festett víztükör „imitációkkal” – a kiállítás megnyitóján Alexander Tolnay művészettörténész többek között a humor és az irónia motívumaként értelmezte ezt a kombinációt.
Tehát a falakon a tűz: képeken(ben) – vörösen és sárgán és feketén. A padlón és a térben lebegve a víz: vasszobrok vörösesbarnán és kéken. Mégis az antagonizmus helyett valamifajta meditatív harmónia lepi meg a kiállított műalkotások között sétáló nézőt. Nem kioltják, hanem kiegészítik és felerősítik egymás kisugárzását az képek és szobrok.
Az április 21-i, szombati megnyitón a köszöntő és megnyitóbeszéd is ezt az érzést és hatást emelte ki a tárlat kapcsán. Porga Gyula, Veszprém polgármestere a művészi és politikai határok átjárhatóságát említette meg (Willi Weiner az NDK-ban kezdte művészi pályafutását), hiszen az igazi művészet nem korlátoz, hanem határokat nyit, és a szabad ábrázolás határtalansága és egyetemessége köti össze a két művész alkotásait.
Alexander Tolnay
Alexander Tolnay művészettörténész szerint a szigorú alkotói fegyelem és a kísérletező hajlam kapcsolja össze a két mestert, akik a ’90-es évek óta aktív művészi párbeszédet folytatnak. – A maga módján mindkét alkotó hatásos eredménnyel használja ki a kortárs művészet szuggesztív erejét és mondanivalóját – fogalmazott Alexander Tolnay.
Mindenképpen meg kell említeni, hogy a kiállítást rendkívül szépen rendezték meg a Művészetek Háza munkatársai, igazi „húzása” van a tárlatnak, nincsenek benne „holt-pontok” – teremről teremre haladva újabb és újabb „élménycsomag” várja a nézőket.
Ráadásul nem csak a Csikász Galériában, hanem a Művészetek Háza szabad terein és a Vass László Gyűjteményben is láthatók a két művész alkotásai.
A „mint a tűz mint a víz” kiállítás 2012. június 16-ig tekinthető meg a Művészetek Háza Csikász Galériájában.