Napjainkban egyre növekszik azok száma, akik szerint egészségünk megóvása érdekében nagyon fontos, hogy helyben termett, egészséges, biztonságos (esetleg bio) élelmiszereket fogyasszunk, keresik hát a helyi termék piacokat, vásárokat. Jó lenne, ha mindenkinek jutna egészséges helyi élelmiszer – szezonon kívül is. A téli napokra természetes módon, házilag eltett finomságok alapelveit és ínycsiklandozó receptjeit is tartalmazza a Csalán Környezet- és Természetvédő Egyesület B, mint befőzés kiadványa.
Nemrégiben jelent meg, de máris nagyon népszerű az „Ez csak természtes” alcímet viselő kiadvány. A füzetben választ kapnak az érdeklődők például arra, hogy mely eljárásokkal tartósíthatnak otthonunkban biztonsággal, vagy a „fagyasztani vagy nem fagyasztani” dilemmára, de szó van a vegyszerek használatáról is.
– A fagyasztásnak is megvan természetesen a maga helye háztartásunkban. Azonban szeretnénk, ha a háziasszonyok végiggondolnák, mekkora a fagyasztószekrény vagy -láda miatt folyamatosan felhasznált energiamennyiség, amit a havi számlában kifizetünk, arról nem is beszélve, hogy milyen következményei vannak, ha – ezekben a viharokban egyáltalán nem kizárható – áramkimaradás van. Az otthoni tartósítás egyszeri energia-befektetéssel kínál a fagyasztás előnyeivel összemérhető eredményt – nyilatkozta Dr. Szalay Tímea a Csalán elnöke
– Amikor szóba kerül a házi tartósítás, sokszor csak az „édes életre” – befőttekre, lekvárokra gondolunk: ilyenkor cukorral, vagy akár cukor nélkül, hőhatással tartósítva készülnek a kamra polcára való kincsek. Ám ne feledkezzünk meg a zöldségekről sem! A sózás például nagyon jó módszer leveszöldség esetén, de az ecetes tartósítás vagy a savanyítás titkait is megtudhatják az érdeklődők a kiadványból. Az aszalás népszerűsége pedig egyre nő, hiszen a gyümölcsökön túl zöldségek, gombák és fűszernövények is tartósíthatók a szárítás módszerével – tette hozzá az egyesület elnöke
Érdekes kérdés a vegyszerek használata a konyhánkban. A boltban vásárolt termékeket tartóssá, szállíthatóvá, kellemes állagúvá kell tenni, otthon azonban ezeket a szereket természetes módszerekkel kiválthatjuk, és ezzel az esetleges egészségügyi kockázatokat is elkerülhetjük.
És hogy mi a jó aszalvány titka? Vagy mi is a szárazdunszt? Esetleg arra kíváncsi valaki, hogy miként készül a házi vegeta? Minden kiderül a Csalán Egyesület B, mint befőzés… ez csak természetes kiadványából, melyet az egyesület rendezvényein, irodájában érhetnek el az érdeklődők, de akár le is tölthetik az egyesület honlapjáról (http://csalan.hu/aktualis/kiadvanyaink).