A színháztörvény módosítása miatt megvonják a Pannon Várszínháztól az állami támogatást. Törvényi úton kívánják egy olyan színház munkáját megnehezíteni, ami tavaly 215 előadást mutatott be, amit 57 418 néző látott – hívta fel a figyelmet Kovács Rajmund, a Jobbik Magyarországért Mozgalom veszprémi alapszervezetének elnöke szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében, a Pannon Várszínház társulati ülésére reagálva.
Kovács Rajmund, fotó: archív
"A kultúrát, a kultúra fejlődését minden lehetséges eszközzel támogatni kell, ezért kérem Porga Gyulát, Veszprém város polgármesterét, hogy lehetőség szerint támogassa anyagilag a Pannon Várszínházat a város költségvetéséből. Azon a megyeszékhelyen, ahol hatalmas beruházásokat hajtanak végre (parkolóházat, körforgalmat építenek, belvárost rehabilitálnak), ott a kultúra támogatására is kell mindenképpen anyagi forrást biztosítani. Véleményem szerint Veszprém város vezetésének nem szabad engednie, hogy egy népszerű színház anyagi nehézségekkel küzdjön, és támogatni kell a hosszan tartó működését is, mivel a kultúra fejlődése mindannyiunk érdeke itt Veszprémben." – szerepelt a közleményben.
– Színházunk nem keresett meg pártot, sem pártok képviselőit. A Jobbik közleménye magánakció, melyre színházunk nem kérte őket, velünk erről nem egyeztettek – mondta el megkeresésünkre Füssy Angéla, a Pannon Várszínház sajtófőnöke. Hozzátette, a színház igazgatója az illetékes szaktárcát kereste meg írásban jogorvoslatért. – Évadzáró társulati ülésünkön a közönség és a város segítségét kértük. A veszprémi önkormányzattól anyagi támogatásra nem számítunk, hiszen nem vagyunk a város költségvetési szerve. Veszprém városának és vezetőinek az erkölcsi támogatásában bízunk – mondta Füssy Angéla.
A törvénymódosítás 110 millió forint mínuszt jelentett a Pannon Várszínház költségvetésében az előző szezonban. A sajtófőnök megjegyezte, a tervezett előadásokat a nehézségek ellenére is megtartották, elbocsátásokra nem volt szükség. A támogatásokkal kapcsolatban közölte, a színházakat három kategóriára sorolták, mint nemzeti színházak – ide tartoznak a városok nemzeti színházai, sőt még a Nemzeti Cirkusz is –, kiemelt színházak, és egyéb. Csak az első két kategória részesülhet állami normatívában, a harmadik kategóriába sorolt színházak pedig pályázat útján juthatnak forráshoz.