A Nyulász Péter Helka – a Burok-völgy árnyai című regénye alapján készült előadást a Kabóciádén mutatták be júniusban, (mely regény egyébként 2011-ben elnyerte az Év Gyermekkönyve Díjat). Különleges helyszínként nyáron a Kolostorok és kertek rendezvénytéren játszották szabadtéren, ősztől pedig reméljük, a Hemoban láthatjuk majd a bábdarabot.
Rengeteg munka, rengeteg erőfeszítés, rengeteg fantázia fekszik az előadásban, és igazi összművészeti produkció a Helka, a Balaton tündére Gyarmathy Ágnes tervezésében, Nyitrai László zenéjével és Székely Andrea rendezésében.
A kalandos történet a Balaton és a Bakony ismert és ismerős helyszínein elevenedik meg, az előadás során kibomlik a tó mozgalmas múltja, a hozzá kötődő legendák sora: a fiatal Helkát és apródját, Cipriánt követhetjük végig, amint nyomoznak a régi történetek után és igyekeznek mindent megtenni a tó megmentéséért.
Vízen úsznak a díszletelemek, a szereplők onnan bújnak elő, vagy oda távoznak, körbejárják és felfedezik a tó környékét. A gyerekek különböző korosztályainak más-más szórakozást nyújt a darab, a kicsik (4 éves kortól) élvezik, hogy végre igazi színházat láthatnak, zenével, fénnyel, folyik, csepeg, fröcsög közben a víz, izgalmas karakterek, tündérek, manók elevenednek meg a szemük előtt. A nagyobbak már értik az előadás humorát és mondanivalóját, együtt izgulhatnak a szereplőkkel, hogy sorsuk jól alakuljon. Az egészen nagyok és az öregek pedig visszacsöppenhetnek ifjúkorukba, illetve tapasztalhatják, hogy a jó bábelőadás nem csak gyerekeknek szól, hanem a felnőttekben élő örök gyerekekhez is.
A színészek átlagon felül teljesítenek fizikailag és színészileg is (Érsek-Csanádi Gyöngyi mv., Baranyai Anita, Fige Tamás, Futó Ákos, Jakab Ádám, Lovászi Edina, Mákszem Lenke), úgy gondolom, a Kabóca Bábszínház utóbbi éveinek legjelentősebb előadása született meg a Helka, a Balaton tündére című vízi bábszínháza személyében.
Egyszer volt, hol nem volt, hogy a tihanyi Soktornyú Kastély népe ünnepre készül: Helka hercegkisasszony hamarosan hivatalosan is trónörökössé válik. Ám hősünk unja a felhajtást, elszökik inkább a tiltott rengetegbe szamócázni. Mindeközben a Burok-völgy barlangok szaggatta szurdokában sötét lelkű teremtmények gyülekeznek, hogy a kegyetlen Bora vezetésével feldúlják a Balaton békéjét, és bosszút álljanak a hercegi páron. Az egyetlen remény Kamor, a Bakony varázslója…
Sokszorosan megérte a befektetett munka és idő, minden magára valamit adó veszprémi és Balaton-parti család nézze meg az előadást, mert érdemes. Összművészeti és különleges élményt nyújtó produkció!