Hogyan épül fel a kiállítás?
A kiállítás négy részből áll: várandósság, születés, gyermekágy, és végül a keresztelő. Mindegyik témakörnél igyekeztünk a régi dolgokat az újjal, a hazai hagyományokat a külföldiekkel szembeállítani. Kovács Ilonával, a kiállítás rendezőjével törekedtünk arra, hogy minél látványosabb és izgalmasabb, bármely korosztály számára élvezhető tárlatot állítsunk össze.
A saját gyermekeimmel már voltam múzeumban. Nagyon unatkoztak, rohangáltak összevissza. Szörnyű élmény volt számomra. Ezen a kiállításon lesz játszósarok is, valamint a darabokat úgy válogattuk össze, hogy a kicsik is élvezhessék. Hozzátenném még, hogy a személyzet is fel van készülve a gyermekek látogatására. Így hát bátran ajánlom a kiállítást bármely korosztálynak!
Mennyire lesz meghökkentő a kiállítás?
A régi és az új kontrasztjának nagyon erős hatása van. Eleink hagyományai, hitvilága, gondolkodása, a várandóssághoz és születéshez való hozzáállása bizonyára nem egy embert fog megdöbbenteni.
Honnét szerezte a kiállítás ismeretanyagát?
A hagyományos szakirodalmak mellett még a rendelkezésünkre állt Veszprém megye terjedelmes néprajzi anyaga is. Három gyermek anyja vagyok, és most tértem vissza a GYED-ről, ezért a modern időkről személyes tapasztalattal is rendelkezem.
fotó: Molnár Adrien
Mik lesznek kiállítva?
A tárlaton fényképeket, ruhákat, továbbá régi és új használati tárgyakat állítunk ki. Lesz még háromdimenziós film, játékok a kisebbeknek, interaktív darabok, valamint Szőcs Zsuzsa és a Lélek Éled Kör jóvoltából felállítunk egy óriás anyaméhet is. A kiállításon egy Lugossy Mária által készített Ősanya című szobor, valamint egy őskori termékenységszobor is helyet kap. Ez utóbbi az őskoros régészünk szerint egy termékenységi rituálé eszköze lehetett.
fotó: Oszkó Zsuzsa
Honnan származnak a kiállított tárgyak?
A régebbi tárgyak egy része a Lackó Dezső Múzeum saját néprajzi gyűjteményéből származik, de kaptunk a Néprajzi Múzeumból és a pápai Győry gyűjteményéből is darabokat. Az anyakönyveket a levéltárnak köszönhetjük, az orvosi műszereket pedig a kórháznak. A fényképek egy részét lakossági felhívással szereztük, más részük a fényképgyűjteményünkből származik. A profi fényképeket pedig a Molnár Fotó ajánlotta fel nekünk. Fontos megemlítenem, hogy aki küld nekünk képet, az a kiállítást ingyen tekinthetni meg. Mivel a tárlaton digitális képkeretben mutatjuk be az amatőr fotókat, azokat egyszerűen tudjuk váltogatni, ezért továbbra is örömmel fogadjuk a várandóssággal és szüléssel kapcsolatos fényképeket.