Varga Róbert könyvében azokról a színészekről, színházi dolgozókról, szerzőkről fest portrét, akik az elmúlt ötven évben meghatározó alakjai voltak a veszprémi társulatnak. A kötet az elmúlt évben azonos címmel zajlott beszélgetős estekhez kapcsolódik, de – ahogy arra a szerző is felhívta a figyelmet – nem azok leirata. Sokkal inkább személyes élmény-gyűjtemény, az újságíró és a színházi emberek kapcsolatának lenyomata.
A Vastaps igazi multimédiás vállalkozás. Az estek testközeli, színházi élményt adtak azoknak, akik ellátogattak a kilenc alkalom valamelyikére. Az itt készült videofelvételek az Egyetem TV jóvoltából vágott, szerkesztett formában elérhetők a YouTube videómegosztón.
A beszélgetések alatt Farkas István művész-tanár karikatúrákat rajzolt az asztal körül ülőkről. Műveiből kiállítást rendeznek, amely a Petőfi Színház előcsarnokában megtekinthető, képei pedig a kötetben is helyet kaptak. A művész az első sor sötétjében ülve rajzolta meg néhány perc alatt a reflektorfényben társalgó „híres emberek” portréit – a távolság és a fényviszonyok izgalmas kihívást jelentettek az alkotó számára.
A könyv ötven oldalas képes mellékletet is tartalmaz az elmúlt ötven év legnagyobb pillanatairól, felidézve a bemutatott szereplők pályafutásának mérföldköveit.
Mindezek együtt: a sokunkat nosztalgiával eltöltő fotók, az arcunkra mosolyt csaló rajzok, a videomegosztón újra hallott hangok csengése, és a színházi világ gyakran elérhetetlennek hitt nagyjait testközelbe hozó, emberi mivoltukat megragadó írott szöveg együtt méltó jel a színház történetében. Nem egy pont a történet végén, inkább egy vessző, amit az első ötven év után visszatekintve teszünk két gondolat közé.
A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával megjelent kötet a Petőfi Színház jegypénztárában vásárolható meg, a bevételt a fővárosi Jászai Mari Színészotthon számára ajánlották fel.