Köszöntőjében Oberfrank Pál, a Petőfi Színház igazgatója elmondta: ahogy tavaly Jane Austen Értelem és érzelem című művét egy pazar angolkertben helyezték el, most a Csalódásokkal sikerült megmutatni, hogy mi magyarok is képesek vagyunk színművet írni egy ilyen környezetbe.
Oberfrank Pál
A darabhoz kapcsolódóan az épület előcsarnokában egy kiállítással mutatják be a veszprémi kertek történetét. Az ötletet Brányi Mária alpolgármester karolta fel, aki segített abban, hogy a Veszprém Megyei Levéltár Márkusné Vörös Hajnalka vezetésével rövid idő alatt összeállíthassa a tárlat anyagát.
Brányi Mária alpolgármester felhívta az egybegyűltek figyelmét, hogy életünket a minket körülölelő környezet teszi teljessé. A kiállítás összeállításakor olyan gondolatmenetet követtek, amely mentén elénk tárulhat a magyar kertek fejlődéstörténete. Ezt az evolúciót jól illusztrálják az összegyűjtött Veszprém megyei példák. Megemlékeznek a mindenki által jól ismert helyszínek múltjáról, de bemutatják a jelent is a tavaly átadott Kolostorok és kertek projektet ismertető tablókkal és a Séd-völgyben található magyar népmesék tematikájú játszótér makettjével.
Brányi Mária
Géczi János író szerint Veszprémre Európa-szerte a kertek városaként gondolnak, miközben az itt élők nem is érzékelik ezeket a helyeket. Amikor az 1750-es években a elküldtek egy beszámolót a pápának városunkról, már abban megfogalmazódott egy reprezentációs céllal létrehozandó park ötlete. Nyilvánvalóan kisebb kertek már korábban is voltak a városban, hiszen ezek alapvető részei a keresztény kultúrának. Ezekről a korai kertekről azonban jóformán semmit nem tudunk.
Géczi János
Az első igazán jól dokumentált és kutatható veszprémi kert a Püspökkert volt. A barokk és reneszánsz parkokkal ellentétben – amelyeket általában egy központi épület köré, azzal harmonizálva alakítottak ki – a veszprémi Püspökkert egy elkerített mély terület volt, amelyet felerészben zöldség- és gyümölcstermesztésre, felerészben pedig díszparkként, reprezentációs célokra hasznosítottak.
A tárlat szeptember 14 és október 31 között tekinthető meg a Színház előterében.