A rendkívül kedvező árú repülőjegyekrő szóló írások kommentárjai között gyakran szerepel kritikaként, hogy nem lehet párszáz forintból elutazni, számos egyéb, előre nem közölt tételekkel kell még számolni, s jó, ha a végén néhány tízezer forintból megússza az utazó az eredetileg olcsónak titulált jegyet. Legutóbbi írásunkban általánosságban néztük meg, mit kínálnak a fapados cégek, most egy konkrét utat vizsgálunk, és számoljuk össze a költségeket.
Leszállás előtt Bergamo közelében
Még a nyáron botlottam bele ebbe a fórumba, ahol az olcsó légitársaságok ajánlataiból csemegéznek a beírók, illetve beszámolókkal segítik a később útrakelőket. Rengeteg hasznos tanács gyűlt össze az évek során, szinte minden fellelhető a sorok között, ami jól jöhet egy-egy repülés alkalmával. A hazai versenyhelyzetnek köszönhetően a nyár folyamán nem voltak ritkák a 49 forintos repülőjegyek Belgiumba, vagy éppen Olaszországba szeptemberi, októberi indulással, hétvégente szinte kiürült a fórum, hiszen mindenki úton volt, a hét elején meg sorra érkeztek a beszámolók.
Elcsábultam. A döntés megszületett, repülni szeretnék, már csak a mikor és hova maradt kérdés. A low cost társaságok gyakran változtatják a jegyárakat, ezért naponta figyelni kell, éppen milyen utakat jóárasítanak. Itt némi szerencsére is szükség van, mert gyakran néhány óra alatt elfogynak a legjobb ajánlatok, amik eléréshez megfelelő bankkártya is szükséges, de ehhez is kapunk segítséget az említett fórumban.
Alig több mint egy óra repülést követően már eredeti olasz kávét szürcsölhetünk
Általában 1-2 hónappal előre érhetők el a legjobb árak, de a téli menetrend idején akár néhány héttel a tervezett indulás előtt is kaphatunk kedvező ajánlatot. Esetemben augusztus végén vettem meg a repülőjegyet október utolsó napjainak egyikére, az uticél Milánó volt, illetve annak bergamoi repülőtere, a retúr jegyért 1200 forintot fizettem, s mivel megelégedtem a repülőre felvihető kézitáskával, illetve egyéb szolgáltatásokat sem vettem igénybe (pl. biztosítás, fix ülőhely), ez az ár véglegesnek mondható.
Ezzel gyakorlatilag letudtam a tervezett egynapos milánói kirándulásom legolcsóbb tételét. A korai indulás és késői érkezés miatt szerencsés, ha van egy ismerősünk a fővárosban, ahol meghúzhatjuk magunkat egy-két éjszakára. Ennek hiányában kénytelenek vagyunk már előző este kimenni a repülőtérre és egy kevésbé kényelmes széken tölteni az időt a gép indulásáig.
Milánó, Galleria Vittorio Emanuele II
Veszprémből Budapestre 2200 forintért visz el egy szabadon választott tömegközlekedési eszköz, a helyi közlekedés esetén pedig minimum egy átszállással kell számolni, szakaszonként 320 forintért. Olcsóbb, ha az utazásra rábeszéljük még néhány ismerősünket és egy autóval vágunk neki az útnak, így 4-5 felé oszlanak el a költségek és nem kell a repülőtéren aludni.
A következő tételt a Bergamo és Milánó köszötti transzfer jelenti. A különböző busztársaságok már 9 eurótól biztosítják ezt a szolgáltatást, vagyis 2600 forintért. Milánóban akár gyalog is elboldogul az ember, idő pedig bőven van az esti gépig, ami hazavisz, de a lustábbak 4,5 euróért (kb. 1200 forint) vehetnek napijegyet a helyi tömegközlekedési eszközökre.
Milánói tömegközlekedés
A fapados társaságok számos városba ajánlanak hasonló lehetőséget. A téli menetrend miatt jelenleg kevesebb lehetőség adódik, áprilistól ismét sűrűsödnek a járatok, s egy kis vállalkozó kedvvel megfűszerezve tízezer forintból egy élményekben gazdag napot tudhatunk magunk mögött, s 1-2 óra elteltével, 1000 kilométer repülési élménnyel egy teljesen más közegben, kultúrában találhatjuk magunkat. Jó utat!