A Magyar Nemzeti Levéltár Veszprém Megyei Levéltárának Vörös és Fehér – A vörös és fehér uralom hátországa 1919 vidékén című kötete egy tavaly rendezett konferencia előadásainak anyagait tartalmazza. Nagy Szabolcs, az intézmény munkatársa és a könyv szerkesztője elmondta, a tanácsköztársaság időszakával a rendszerváltás előtt rengeteget foglalkoztak, de 1990 után már alig születtek róla tanulmányok. Pedig szükség van arra hogy ezt a kort objektíven, ne csak a szocializmusban írt történészek szemével ismerjük meg. Ez a könyv egy első lépés lehet ahhoz, hogy ezt a zavaros időszakot a kutatók részletesen feltárják.
Illésfalvi Péter, hadtörténész és a Honvédelmi Minisztérium főtanácsosa közölte, a könyv hét tanulmányt tartalmaz, amik az 1919-es vidéki Magyarország történéseit mutatják be. Elmondta, azt vehetjük észre, hogy ami országszerte nagyban zajlott, az történt kicsiben is. A társadalmon egy megszállott, fantazmagóriáktól és erős küldetéstudattól vezérelt szűk csoport próbált meg kísérletezni. A korabeli dokumentumok megmutatják ennek a korszaknak az igazi arcát. A kommunista eszmékre a magyarok nem voltak fogékonyak, ezért féktelen terrorral kényszerítették rájuk. Mivel a tanácsköztársaságnak nem volt valódi bázisa, ezért képzelten és műveletlen szedett-vedett munkásokkal töltötték fel a fontos hivatali pozíciókat, akik kicsinyes elképzeléseiket és személyes vágyaikat próbálták megvalósítani.
A történész itt elmondta, gyakran felemlegetik, hogy a zsidók közül sokan kaptak tisztségeket a tanácsköztársaságban. A számok azonban azt mutatják, hogy vallástól és származástól függetlenül üldöztek vagy emeltek fel bárkit. A zsidók közül ugyanolyan nagy számban voltak áldozatai, mint művelői a vörös terrornak – jelentette ki Illésfalvi Péter.
A lakosság annyira megszenvedte a tanácsköztársaság 133 napját, hogy Nyíregyházán a felszabadítóként üdvözölték a megszálló román hadsereget. A történész hozzátette, ebből azonban gyorsan kiábrándultak. A fosztogatások hatására ez az időszak egy második tatárjárással ért fel.
A hadtörténész kijelentette, a könyvben van tanulmány a fehér terrorról is. Ugyanaz zajlott mint a vörös uralom idején, csak másik színezettel. Egy történésznek mindent fel kell tárnia, és nem fordíthatja el az arcát. Szükség van a múlt hiteles és objektív feltárására, hiszen akármennyire is sötét és szomorú korszak, mégis a mi történelmünk része - zárta a könyv bemutatóját Illésfalvi Péter.