A konferencia keretében bemutatják a megyék
legkiemelkedőbb projektjeit, sor kerül a megyei és régiós európai uniós
gazdaságfejlesztési projektek hatásainak értékelésére. A konferencia vendégei,
a sikeres GVOP projektet zárt cégek, önkormányzatok, civil szervezetek
képviselői mindegyik konferencián tájékozódhatnak az aktuális
Gazdaságfejlesztési Operatív Program forrásairól, tanácsot kaphatnak a további
fejlesztéseikhez leginkább illeszkedő források megtalálásához.
A Gazdasági Versenyképesség Operatív Program (GVOP) költségvetési kerete a 2004-2006 közötti időszakban több mint 154 milliárd forint volt, melyből a kis- és középvállalkozások technológiai fejlesztésétől kezdve a kutatás-fejlesztésen keresztül a nagyobb beruházásokon át az információs társadalom fejlesztéséig nyílt lehetőség pályázatok megvalósítására Magyarországon.
A GVOP által meghirdetett kiírásokat jelentős pályázói érdeklődés kísérte, összesen több mint 21 ezer pályázat érkezett be a felhívásokra. Ezek együttvéve a keret kétszeresének megfelelő összeget, 350 milliárd forintnyi támogatási igényt jelentettek. Az irányító hatóság 9162 pályázatot támogatott döntésével a megítélt támogatás összege több mint 162 milliárd forintot volt. Szerződést 9140 pályázóval kötöttek.
A GVOP gazdasági növekedéshez történő hozzájárulása és a foglalkoztatási célja egyaránt több mint háromszorosa a kitűzött célértéknek. Nemzetgazdasági szinten 2004-2006 között a hazai össztermék folyó áron több, mint háromezer milliárd forinttal bővült – ebből a Gazdasági Versenyképesség Operatív program hatására bekövetkezett változás 290 milliárd forint, vagyis az összes növekmény csaknem tíz százaléka.
A program foglalkoztatási hatása is jelentősnek bizonyult, több mint 83 ezer létrehozott és megőrzött munkahely köszönhető a Gazdasági Versenyképesség Operatív Programnak.
A Gazdasági Versenyképesség Operatív Program (GVOP) az EU-s csatlakozásunktól 2006 végéig tartott, folytatásaképpen a 2007-2013-as EU-s költségvetési időszakban a Gazdaságfejlesztési Operatív Program viszi tovább a főbb feladatait. A GVOP kiírásaira több mint 20 ezer pályázat érkezett, amelyek közel fele részesült támogatásban. A közel tízezer nyertes 161 milliárd forintnyi támogatást nyert projektjei és beruházásai finanszírozására. A legtöbbet KKV-fejlesztésre, majd beruházásaik ösztönzésre (nagyvállalati beruházások támogatása), K+F-re és végül informatikai pályázatokra fordított a program.
Veszprém megyében 274 projektet támogatott az EU a GVOP keretében, több mint 5,9 milliárd forinttal, mely 14,8 milliárd forint összegű összberuházást tett lehetővé – mondta el a sorozat veszprémi állomásán Hódi Tímea, a MAG Zrt. igazgatóhelyettese.
A Közép-dunántúli régióban 2007-ben és 2008-ban 70 milliárd forint vissza nem térítendő támogatás állt az önkormányzatok, civil szervezetek és vállalkozások rendelkezésére, ennek az összegnek mintegy 20%-a jutott ebben az időszakban a gazdaság fejlesztésére a régió sajátosságainak megfelelően- tájékoztatta a résztvevőket a Közép Dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács elnöke. Pál Béla köszöntőjében elmondta azt is, az első gazdaságfejlesztési programban többek között ipari parkokban lévő infrastruktúra-fejlesztésre, vállalkozói tanácsadásra, klaszterképzésre, innovációs menedzsment fejlesztésére pályázhattak az érdeklődők. A különböző ágazati operatív programokból összesen 70 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyert el az a több mint 600 önkormányzat, vállalkozás, amely pályázott, ily módon megduplázódott a régió akciótervében foglalt összeg.
A KDRFT elnöke szólt arról is, a jelenlegi helyzetben a pénzügyi válság gazdaságra gyakorolt hatásai miatt át kell tervezni a régió 2009-2010-es időszakra vonatkozó akciótervét olyan módon, amely szerint könnyebb lesz a forráshoz jutás elsősorban a kis- és közepes vállalkozásoknak, nőjön lehetőség szerint a vissza nem térítendő támogatás mértéke, segítse a forrásbővítést, a piacra jutást és olyan fejlesztésekhez járuljon hozzá, melyek új munkahelyeket teremtenek, vagy segítenek megtartani a már meglévőket.
Ennek megfelelően nőni fog az az összeg, melyet eddig gazdaságfejlesztésre fordíthatott a Közép-dunántúli régió – hangsúlyozta a veszprémi rendezvényen Pál Béla.
Az eddig megmaradt összegekkel, valamint átcsoportosításokkal több mint 30% lesz az, amit a gazdaságfejlesztésre fordíthatunk, ezzel kiegészítve azt az összeget, amely a Gazdasági Operatív Program keretében rendelkezésre áll.
Lesz három olyan új terület, amelyek segítségével a jelenlegi helyzetre való tekintettel szeretnék segíteni a kis- és középvállalkozások működésének feltételeit. Az egyik pályázat egyedi és regionális ipartelepítésekre ad lehetőséget, a másik konstrukcióban telephelyfejlesztésre, valamint a regionális vállalkozástámogatási alap támogatásaira pályázhatnak önkormányzatok, vállalkozások – tájékoztatott a régiós testület vezetője.