Az emberi jogok az Európai Parlament számára központi fontosságúak. Az európai parlamenti képviselők az egész év során kiemelten foglalkoztak az emberi jogi jogsértésekkel, nehézségekkel küzdő térségekbe látogattak el, valamint az emberi jogok javítására törekvő jogszabályokat alkottak. A Szaharov-díj az EP egyik leginkább látható eszköze az emberi jogok területén. A Szaharov-díj idén ünnepli 20. évfordulóját. A Szaharov-díjjal azokat a kivételes személyiségeket tüntetik ki, akik az intolerancia, a fanatizmus és elnyomás ellen harcolnak. A kitüntetettek Andrej Szaharovhoz hasonlóan megmutatták, hogy mennyi bátorságra van szükség az emberi jogok és a szólásszabadság védelméhez.
A 2006-2008 között díjazottak névsora:
Aljakszandr Milinkevics
Az évek során Fehéroroszországot nevezték az utolsó európai diktatúrának. A 2006. évi Szaharov-díjazott, Aljakszandr Milinkevics életét annak szentelte, hogy országát az emberi jogokat teljes mértékben tiszteletben tartó, demokratikus állammá alakítsa. Azáltal, hogy Fehéroroszországban az Egyesült Demokratikus Ellenzék hivatalos elnökjelöltje lett, Milinkevics úr az Aljakszandr Lukasenko által bevezetett rezsimre nyújtott alternatívát képviselte. Lukasenko úr azonban megnyerte a 2006-os választásokat. Noha az EU szerint az eredményeket meghamisították, Milinkevicsnek sikerült megszereznie a lakosság több mint 6%-ának támogatását. Azóta több alkalommal tartóztatták le és tartották fogva különböző ürügyekkel.
Szalih Mahmúd Oszman
Szudán az instabilitás és a szenvedés szinonimájává vált. Az állandó veszély ellenére is vannak olyan bátor emberek, akik segítik a polgárháborúk áldozatait. Az egyik ilyen ember Szalih Mahmúd Oszman. Jogi és orvosi segítséget nyújtott azoknak, akiknek megsértették emberi jogait. Magas árat fizetett ezért. A szudáni kormány több mint hét hónapra bebörtönözte, a milícia pedig megölte családtagjait vagy otthonaik elhagyására kényszerítette őket. Mindazonáltal továbbra is folytatta az igazságért vívott küzdelmét, jelenleg pedig a szudáni nemzeti parlament képviselője. Oszman 2007-ben kapta meg a Szaharov-díjat.
Hu Csia
Az idei Szaharov-díj nyertese Hu Csia, aki a polgári jogokkal, környezetvédelemmel és az AIDS-szel kapcsolatos tanácsadással is foglalkozó kiemelkedő emberi jogi aktivista és másként gondolkodó a Kínai Népköztársaságban. A „mezítlábas ügyvédek” elnevezésű jogászokat, ügyvédeket és akadémikusokat tömörítő mozgalom egykori koordinátoraként, többek között, sürgette az 1989‑as Tiananmen téri vérengzés hivatalos kivizsgálását. Hu Csiát és feleségét, Ceng Csin-jant már tavaly is jelölték a Szaharov‑díjra. A kínai emberi jogi aktivistát nem sokkal az Európai Parlament emberi jogi albizottságával folytatott, 2007. november 27-ei telefonkonferencia után letartóztatták, 2008. április 3-án pedig három és fél éves börtönbüntetésre ítélték.