Veszprém adott otthont annak a konferenciasorozatnak, amely a családon belüli erőszak radikális csökkentését tűzte zászlajára. A vendéglátó település alpolgármestere, Porga Gyula köszöntőjében megemlítette, hogy éppen a családon belüli erőszak az, amelyről szemérmesen hallgatunk, holott annak felderítése, az okok gyógyítása mindennél fontosabb lenne egy egészséges társadalom érdekében.
A folytatásban az oroszlányi Deák Sándorné családgondozó a családon belüli erőszak testi és lelki ártalmaira hívta fel a figyelmet. Utalt arra az országgyűlési határozatra, amely kitér a jogalkotásra (tanúvédelem, távolságtartás intézménye, soron kívüli eljárás), a szakmai munkavégzésre (krízisközpont, jogi és fizikai biztonság megteremtése, képzés stb.), szankciók (pl. bírák képzése), valamint a média szerepe.
A cél – hangsúlyozta – a párbeszéd, az erőszak minimálisra szorítása.
A szaktárca képviseletében Ádámné Dunai Irén vázolta az eddig elért eredményeket. A Szociális és Munkaügyi Minisztérium főosztályvezető-helyettese szerint a 2004-ben elfogadott stratégia, amely az egész országot lefedő krízisstratégiát a 24 órás telefonszolgálatot, a bántalmazottak számára kiépülő létesítményhálózatot (krízisközpontokat) foglalja magába, szép eredményeket mutathat fel. Célként akkor azt jelölték meg, hogy idővel minden megyében legyen jól elérhető krízisközpont, ahol a súlyosan bántalmazott embereket el lehet rejteni a bántalmazója elől.
Az előadó kiemelte azt a feladatot, amely tulajdonképpen a konferenciáé is: a tudatformálást. Ebben nemcsak a szakirányultságú intézményeknek, de a sajtónak is jelentős feladata van – mondotta.
Jelenleg Magyarországon 108 „családok átmeneti otthona” intézmény működik, ahol nagyon sok (4-5 ezer fő évente) bántalmazott csonkacsalád, gyermekes nő, gyermek, s olykor bántalmazott férfi (!) kap menedéket.
Az előadó szerint a családon belüli erőszak áldozatainak száma messze felülmúlja az ötezret.
Ádámné Dunai Irén elismerően szólt az információs telefonszolgálat munkájáról. Ez a jelzőrendszer is (partnerségben a többivel) igen jól működik, s nemzetközi elismerést is kapott. Hangsúlyozta: a krízisellátásban dolgozók abban a helyzetben vannak, hogy azonnal be tudjanak avatkozni. Ezért is óriási a felelősségük.
Az előadó rámutatott: ma már nemzetközi szinten is vizsgálják, mit lehet tenni az erőszaktevőkkel. Őket – természetesen beleegyezésükkel, közreműködésükkel – be lehet vonni a család újjáépítésébe. Erre jó példák vannak már itthon is, jóllehet kimutatható, hogy növekszik azoknak a száma, akik nem térnek vissza bántalmazásuk színhelyére. Az ő számukra is van kidolgozott program (pl. lakás lehetősége), de a feltételeknek meg kell felelnie minden jelentkezőnek (állás, takarékosodás, rezsi vállalása stb.) 2007-ben már hetven olyan konferenciát rendeztek, amelyen részt vett bántalmazó is, s úgy tűnik, az esetek egy részében van remény arra, hogy a családok ismét eggyé váljanak. Ehhez azonban a szakembereknek is meg kell tanulniuk egy újfajta bánásmódot, pedagógiát.
A jelenlevők örömmel nyugtázták, hogy megszűnt az a kor, amikor a rendőr csak akkor avatkozhatott be, „ha már vér folyik”. A megváltozott szabályzók lehetővé teszik a közbelépést kellő időben, ám ehhez kellenek a jó szomszédok, kellenek azok, akik képesek megakadályozni, de inkább megelőzni egy-egy családi tragédiát.
A telefonszolgálat (Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat) képviseletében Juhász Béla elmondta, hogy fennállásuk óta több ezer hívást kaptak a jól ismert ingyenes 80/20-55-20-as telefonra. A szolgálat nagyon széles körű feladatot lát el: még külföldről is felkeresik őket egy-egy hívással (emberkereskedelem, prostitúció témakörben).
Juhász Béla hangsúlyozta: a szolgálat anonim, munkatársaik nem árulhatják el nevüket, hangfelvételt nem készítenek, működési helyük nem lehet ismert.
A hívások aránya 74:26% a nők „javára”. Meglepően alacsony viszont az intézményekből érkező hívások száma. Előfordul még bizalmatlanság is, de az is, hogy nem rájuk tartozó témában csörrennek meg a telefonok. A szolgálat dolgozói a nap 24 órájában fogadják a hívásokat, s minden igyekezetükkel azon vannak, hogy segíthessenek. Kapcsolatuk nemcsak a társszervekkel, de a rendőrséggel is kitűnő.