Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Konferencia a családon belüli erőszakról / – gyors segítség a krízishelyzetben levőknek –

2008. december 3. 18:42
Napi átlagban 180-200 telefonhívás fut be az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálathoz. Évente egyre kevesebben térnek vissza abba a családba, ahol támadás ért valakit. Az erőszaktevő is ember, akivel foglalkozni kell.

Veszprém adott otthont annak a konferenciasorozatnak, amely a családon belüli erőszak radikális csökkentését tűzte zászlajára. A vendéglátó település alpolgármestere, Porga Gyula köszöntőjében megemlítette, hogy éppen a családon belüli erőszak az, amelyről szemérmesen hallgatunk, holott annak felderítése, az okok gyógyítása mindennél fontosabb lenne egy egészséges társadalom érdekében.

A folytatásban az oroszlányi Deák Sándorné családgondozó a családon belüli erőszak testi és lelki ártalmaira hívta fel a figyelmet. Utalt arra az országgyűlési határozatra, amely kitér a jogalkotásra (tanúvédelem, távolságtartás intézménye, soron kívüli eljárás), a szakmai munkavégzésre (krízisközpont, jogi és fizikai biztonság megteremtése, képzés stb.), szankciók (pl. bírák képzése), valamint a média szerepe.


A cél – hangsúlyozta – a párbeszéd, az erőszak minimálisra szorítása.

A szaktárca képviseletében Ádámné Dunai Irén vázolta az eddig elért eredményeket. A Szociális és Munkaügyi Minisztérium főosztályvezető-helyettese szerint a 2004-ben elfogadott stratégia, amely az egész országot lefedő krízisstratégiát a 24 órás telefonszolgálatot, a bántalmazottak számára kiépülő létesítményhálózatot (krízisközpontokat) foglalja magába, szép eredményeket mutathat fel. Célként akkor azt jelölték meg, hogy idővel minden megyében legyen jól elérhető krízisközpont, ahol a súlyosan bántalmazott embereket el lehet rejteni a bántalmazója elől.


Az előadó kiemelte azt a feladatot, amely tulajdonképpen a konferenciáé is: a tudatformálást. Ebben nemcsak a szakirányultságú intézményeknek, de a sajtónak is jelentős feladata van – mondotta.

Jelenleg Magyarországon 108 „családok átmeneti otthona” intézmény működik, ahol nagyon sok (4-5 ezer fő évente) bántalmazott csonkacsalád, gyermekes nő, gyermek, s olykor bántalmazott férfi (!) kap menedéket.

Az előadó szerint a családon belüli erőszak áldozatainak száma messze felülmúlja az ötezret.

Ádámné Dunai Irén elismerően szólt az információs telefonszolgálat munkájáról. Ez a jelzőrendszer is (partnerségben a többivel) igen jól működik, s nemzetközi elismerést is kapott. Hangsúlyozta: a krízisellátásban dolgozók abban a helyzetben vannak, hogy azonnal be tudjanak avatkozni. Ezért is óriási a felelősségük.

Az előadó rámutatott: ma már nemzetközi szinten is vizsgálják, mit lehet tenni az erőszaktevőkkel. Őket – természetesen beleegyezésükkel, közreműködésükkel – be lehet vonni a család újjáépítésébe. Erre jó példák vannak már itthon is, jóllehet kimutatható, hogy növekszik azoknak a száma, akik nem térnek vissza bántalmazásuk színhelyére. Az ő számukra is van kidolgozott program (pl. lakás lehetősége), de a feltételeknek meg kell felelnie minden jelentkezőnek (állás, takarékosodás, rezsi vállalása stb.) 2007-ben már hetven olyan konferenciát rendeztek, amelyen részt vett bántalmazó is, s úgy tűnik, az esetek egy részében van remény arra, hogy a családok ismét eggyé váljanak. Ehhez azonban a szakembereknek is meg kell tanulniuk egy újfajta bánásmódot, pedagógiát.

A jelenlevők örömmel nyugtázták, hogy megszűnt az a kor, amikor a rendőr csak akkor avatkozhatott be, „ha már vér folyik”. A megváltozott szabályzók lehetővé teszik a közbelépést kellő időben, ám ehhez kellenek a jó szomszédok, kellenek azok, akik képesek megakadályozni, de inkább megelőzni egy-egy családi tragédiát.

A telefonszolgálat (Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat) képviseletében Juhász Béla elmondta, hogy fennállásuk óta több ezer hívást kaptak a jól ismert ingyenes 80/20-55-20-as telefonra. A szolgálat nagyon széles körű feladatot lát el: még külföldről is felkeresik őket egy-egy hívással (emberkereskedelem, prostitúció témakörben).


Juhász Béla hangsúlyozta: a szolgálat anonim, munkatársaik nem árulhatják el nevüket, hangfelvételt nem készítenek, működési helyük nem lehet ismert.

A hívások aránya 74:26% a nők „javára”. Meglepően alacsony viszont az intézményekből érkező hívások száma. Előfordul még bizalmatlanság is, de az is, hogy nem rájuk tartozó témában csörrennek meg a telefonok. A szolgálat dolgozói a nap 24 órájában fogadják a hívásokat, s minden igyekezetükkel azon vannak, hogy segíthessenek. Kapcsolatuk nemcsak a társszervekkel, de a rendőrséggel is kitűnő.

Zatkalik András
további cikkek
Ferenc pápa megnyitotta a Szent Péter-bazilika szent kapuját, megkezdődött a szentév közélet Ferenc pápa megnyitotta a Szent Péter-bazilika szent kapuját, megkezdődött a szentév Ferenc pápa kerekesszékben ülve megnyitotta a Szent Péter-bazilika szent kapuját, és ezzel kezdetét vette a jubileumi szent év, amelynek legelső eseménye az ünnepi mise, amelyet az egyházfő a bazilikában vezet szenteste. tegnap 23:47 Az emberek kitettek magukért, sok pusztamiskeinek sikerült boldog karácsonyt szerezni Navracsics Tibor Az emberek kitettek magukért, sok pusztamiskeinek sikerült boldog karácsonyt szerezni Navracsics Tibor, közigazgatási és területfejlesztési miniszter, Veszprém vármegye nyugati részének országgyűlési képviselője körülbelül egy hónapja hirdette meg azt a jótékonysági akciót, amivel választókerületének egyik legszegényebb települését és az ott élőket szerette volna segíteni karácsonykor. A felhíváshoz sokan csatlakoztak, a pusztamiskeieknek pedig tényleg boldog karácsonyuk lett. tegnap 13:25 Orbán Viktor: visszatérnek a békeévek, és megint lesznek nagy gazdasági sikereink közélet Orbán Viktor: visszatérnek a békeévek, és megint lesznek nagy gazdasági sikereink A háború három éve után Magyarország 2025-ben repülőrajttal fog indulni, a háborús politika helyett a békeévek politikája tér vissza, az országnak pedig ismét nagy gazdasági sikerei lesznek - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Nemzetnek adott, a lap keddi számában megjelent évértékelő interjújában. tegnap 13:07 Három balatoni település úgy döntött, hogy az összefogást és az együttműködést választja közélet Három balatoni település úgy döntött, hogy az összefogást és az együttműködést választja Ábrahámhegy, Balatonrendes, és Révfülöp megalakította közös önkormányzati hivatalukat. 2024. december 23. 14:24

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.