A könyv nagyszerűsége elsősorban abban rejlik, hogy nem száraz közgazdaságtudományi fejtegetés, hanem izgalmas, közérthető, gazdaságpolitikai elemzés – mondta Navracsics Tibor, aki saját elmondása szerint, még a szakfolyóiratok írásainak is csak a feléig jut el az olvasás során. Matolcsy képszerűen, világosan, és közérthetően fogalmaz. Továbbá nem csak ténymegállapításokat tesz, hanem javaslatokat is. Felsorolja az elkövetett hibákat, illetve azon lépéseket is, melyek kiutat jelenthetnek a jelenlegi helyzetből. Ilyenek a jogállamiság reformja, a munkaerőpiaci reformok, az oktatási reform, az adóreform, a bürokrácia csökkentése, a nyugdíjrendszer és az egészségügy reformja és tőkevonzó képességünk növelése. Navracsics szerint a legfőbb gond ma Magyarországon, hogy a törvényalkotóknak, a döntéshozóknak nincs jövőképük. A politikus-politológus Machiavelli virtuóját említette, mely egy olyan meghatározhatatlan hatodik érzék, ami képességet ad a rögtönzésre azokban a helyzetekben, melyekre nincsenek szabályok. A kormány ma úgy viselkedik, mint akit hajóján ért a vihar, bezárkózott a kabinba, magára zárta az ajtót és várja, hátha mégis elkerüli, a helyett, hogy megvédené az országot, ami a feladata volna. Ilyenkor pedig könnyen eltörhet a kormányrúd – jelentette ki a Fidesz frakcióvezetője. Energiára, jövőképre van szükségünk, melyből jó adaggal adhat Matolcsy könyve – zárta gondolatait.
Dr. Markovszky György szerint azt is fontos pontosan látnunk, ki a szerző, aki a lapokon megosztja velünk gondolatait. Matolcsy György nem csak az Orbán-kormány gazdasági minisztere, hanem a Széchenyi-terv megálmodója és egyik létrehozója, a gazdasági fejlődési intézet igazgatója, aki 1998 és 2002 között megmutatta, ha az állam egy kis segítséget nyújt, a gazdasági élet szereplői képesek a fejlődésre és a fejlesztésre. Az a célunk, hogy globális sikertörténetet írjunk, melyre már volt példa korábban Magyarország történetében. Mindig van másik út, mindig van másik forgatókönyv, csak fel kell ismerni helyünket és lehetőségeinket – mondta a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
De mi is volt a célja Matolcsynak a könyv megírásával, amikor gondolatait idén nyáron Balatonakarattyán papírra vetette? Az motivált, hogy elejét vegyük az amnéziának. Nem szabad elfelejtenünk azt az időszakot, amikor megmutattuk nagyobb gazdasági növekedésre vagyunk képesek, mint egész Európa – fogalmazott a szerző. Egyszer megtaláltuk a felfelé vezető utat: 1998 és 2002 között 10 százalékkal közeledtünk az átlagos európai életszínvonalhoz. 2008-ban pedig 1,5 százalékkal távolodtunk tőle, a jövő év pedig még súlyosabb helyzetet ígér jelenleg – mondta Matolcsy György. Szövetséget kötöttünk azért, hogy közelebb vigyünk hazánkat Európához, most mégis úgy tűnik, egyesek elárulták ezt a szerződést. Szabadság és jólét volt a jelszavunk. Mintha elfelejtettünk volna, volt Magyarországon gazdasági csoda. Pedig bíznunk kellene abban, hogy megismételhetjük az elmúlt 50 év globális sikereit, a finn, az ír, a katalán, vagy akár a dél-kelet ázsiai sikereket – jegyezte meg a volt miniszter. Könyvében a szerző három lehetséges forgatókönyvet vázol fel a jövőre nézve, melyek közül a bemutatón, csak az utolsóra, a reményteljesre tért ki. Tehetséges, kreatív bár kicsit széthúzó nemzet vagyunk – mondta. Meg kell találnunk helyünket a világban, Európában, össze kell fognunk az állami, politikai határokkal elválasztott Kárpát-medencei nemzetet. Egy nemzetstratégia sokféle lehet, de csak egy lehet ezek közül sikeres. Új nemzetegyesítés nélkül nem lesznek sikereink. Meg kell erősítenünk a családokat, az egyházi és civil közösségeket, hogy megszűnjön a széthúzás. Utolsókból csak így lehetünk elsők – adta az instrukciókat az elismert közgazdász.
Mi pedig reméljük, hogy Matolcsy következő könyvének címe az lesz, Utolsókból, hogy lettünk az elsők, és nem az, hogy Felettünk a béka – zárta frappánsan az estet a háziasszony, Bernáth Ildikó.