Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Éllovasból sereghajtók / Elmúlt 10 évünk gazdaságpolitikai elemzése: van kiút

2008. december 11. 9:33
Az 1998 és 2008 közötti 10 évünk gazdaságpolitikáját elemzi és foglalja össze az Orbán-kormány volt gazdasági miniszterének, dr. Matolcsy Györgynek ötödik, legújabb könyve. Az éllovasból sereghajtók című kötet kétszer ötéves részre bontja gazdaságtörténelmünket, a felemelkedés és a hanyatlás időszakára. Egyben kiutat is mutat és egy működő koncepciót vázol fel. Matolcsy György Bernáth Ildikó országgyűlési képviselő meghívására érkezett Veszprémbe.
Utolért bennünket a gazdasági válság, hiába prognosztizálta ennek ellenkezőjét korábban Gyurcsány Ferenc és kormánya. Olyan időket éltünk az elmúlt években, mely jelenünket, jövőnket és hazánk helyzetét alapjaiban meghatározza. Ezért fontos ez a könyv, mely pontosan elhelyezi hazánkat a világban, rámutat az elkövetett hibákra és előremutat a három lehetséges jövőre – fogalmazott Bernáth Ildikó. A könyvet két aspektusból méltatták az előadók, dr. Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője, politológus, az ELTE docense, valamint dr. Markovszky György, a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.



A könyv nagyszerűsége elsősorban abban rejlik, hogy nem száraz közgazdaságtudományi fejtegetés, hanem izgalmas, közérthető, gazdaságpolitikai elemzés – mondta Navracsics Tibor, aki saját elmondása szerint, még a szakfolyóiratok írásainak is csak a feléig jut el az olvasás során. Matolcsy képszerűen, világosan, és közérthetően fogalmaz. Továbbá nem csak ténymegállapításokat tesz, hanem javaslatokat is. Felsorolja az elkövetett hibákat, illetve azon lépéseket is, melyek kiutat jelenthetnek a jelenlegi helyzetből. Ilyenek a jogállamiság reformja, a munkaerőpiaci reformok, az oktatási reform, az adóreform, a bürokrácia csökkentése, a nyugdíjrendszer és az egészségügy reformja és tőkevonzó képességünk növelése. Navracsics szerint a legfőbb gond ma Magyarországon, hogy a törvényalkotóknak, a döntéshozóknak nincs jövőképük. A politikus-politológus Machiavelli virtuóját említette, mely egy olyan meghatározhatatlan hatodik érzék, ami képességet ad a rögtönzésre azokban a helyzetekben, melyekre nincsenek szabályok. A kormány ma úgy viselkedik, mint akit hajóján ért a vihar, bezárkózott a kabinba, magára zárta az ajtót és várja, hátha mégis elkerüli, a helyett, hogy megvédené az országot, ami a feladata volna. Ilyenkor pedig könnyen eltörhet a kormányrúd – jelentette ki a Fidesz frakcióvezetője. Energiára, jövőképre van szükségünk, melyből jó adaggal adhat Matolcsy könyve – zárta gondolatait.

Dr. Markovszky György szerint azt is fontos pontosan látnunk, ki a szerző, aki a lapokon megosztja velünk gondolatait. Matolcsy György nem csak az Orbán-kormány gazdasági minisztere, hanem a Széchenyi-terv megálmodója és egyik létrehozója, a gazdasági fejlődési intézet igazgatója, aki 1998 és 2002 között megmutatta, ha az állam egy kis segítséget nyújt, a gazdasági élet szereplői képesek a fejlődésre és a fejlesztésre. Az a célunk, hogy globális sikertörténetet írjunk, melyre már volt példa korábban Magyarország történetében. Mindig van másik út, mindig van másik forgatókönyv, csak fel kell ismerni helyünket és lehetőségeinket – mondta a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.



De mi is volt a célja Matolcsynak a könyv megírásával, amikor gondolatait idén nyáron Balatonakarattyán papírra vetette? Az motivált, hogy elejét vegyük az amnéziának. Nem szabad elfelejtenünk azt az időszakot, amikor megmutattuk nagyobb gazdasági növekedésre vagyunk képesek, mint egész Európa – fogalmazott a szerző. Egyszer megtaláltuk a felfelé vezető utat: 1998 és 2002 között 10 százalékkal közeledtünk az átlagos európai életszínvonalhoz. 2008-ban pedig 1,5 százalékkal távolodtunk tőle, a jövő év pedig még súlyosabb helyzetet ígér jelenleg – mondta Matolcsy György. Szövetséget kötöttünk azért, hogy közelebb vigyünk hazánkat Európához, most mégis úgy tűnik, egyesek elárulták ezt a szerződést. Szabadság és jólét volt a jelszavunk. Mintha elfelejtettünk volna, volt Magyarországon gazdasági csoda. Pedig bíznunk kellene abban, hogy megismételhetjük az elmúlt 50 év globális sikereit, a finn, az ír, a katalán, vagy akár a dél-kelet ázsiai sikereket – jegyezte meg a volt miniszter. Könyvében a szerző három lehetséges forgatókönyvet vázol fel a jövőre nézve, melyek közül a bemutatón, csak az utolsóra, a reményteljesre tért ki. Tehetséges, kreatív bár kicsit széthúzó nemzet vagyunk – mondta. Meg kell találnunk helyünket a világban, Európában, össze kell fognunk az állami, politikai határokkal elválasztott Kárpát-medencei nemzetet. Egy nemzetstratégia sokféle lehet, de csak egy lehet ezek közül sikeres. Új nemzetegyesítés nélkül nem lesznek sikereink. Meg kell erősítenünk a családokat, az egyházi és civil közösségeket, hogy megszűnjön a széthúzás. Utolsókból csak így lehetünk elsők – adta az instrukciókat az elismert közgazdász.

Mi pedig reméljük, hogy Matolcsy következő könyvének címe az lesz, Utolsókból, hogy lettünk az elsők, és nem az, hogy Felettünk a béka – zárta frappánsan az estet a háziasszony, Bernáth Ildikó.
Füssy Angéla
további cikkek
Ukrajnának és a Közel-Keletnek békét, Szudánnak emberiességi segélyt kért a pápa karácsonyi üzenetében közélet Ukrajnának és a Közel-Keletnek békét, Szudánnak emberiességi segélyt kért a pápa karácsonyi üzenetében Ukrajnának és a Közel-Keletnek békét, Szudánnak emberiességi segélyt kért Ferenc pápa karácsonyi üzenetében, amelyet szokás szerint a római Szent Péter-bazilika erkélyén mondott el több ezer hívő előtt az ünnep első napján, és amelynek végén áldását adta a városra és a világra. tegnap 17:11 “Isten belép az emberi életbe, és megszenteli azt” közélet “Isten belép az emberi életbe, és megszenteli azt” Az Istent dicsőítő angyalok éneke hívott ma éjszaka bennünket össze és mi is szeretnénk csatlakozni az ő dicsérő énekükbe. Szeretnénk tanúi és részesei lenni Jézus Krisztus születésének, szeretnénk, hogyha ez az ünnep bennünk is megszületne, átalakítana és átformálna bennünket. -mondta el érsek atya köszöntőjében. tegnap 9:44 Steinbach József: a gyógyulás útja a másikra figyelő bibliai kedvesség közélet Steinbach József: a gyógyulás útja a másikra figyelő bibliai kedvesség A világnak a másikra figyelő, az életet építő "bibliai kedvességre" van szüksége; és ez egyben a gyógyulás egyetlen útja is, mert a másikra figyelve az ember elszakad a saját sebeitől. Erről beszélt Steinbach József református püspök, a Magyarországi Református Egyház (MRE) zsinatának lelkészi elnöke karácsony alkalmából. tegnap 9:28 Szemerei János: Jézus békéje nem olyan, mint amit a világ adhat közélet Szemerei János: Jézus békéje nem olyan, mint amit a világ adhat Jézus békéje nem olyan, mint amit a világ adhat, nem fegyverekkel szerzik és tartják meg, de a végső győzelem mégis az övé - mondta Szemerei János, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke karácsony alkalmából. tegnap 9:28

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.