Minden embernek joga van a képességeinek és személyes igényeinek megfelelő munkavégzéshez. Ehhez elengedhetetlen, hogy az értelmi sérült emberek is megismerhessék a különféle munkavégzési lehetőségeket, megismerkedjenek a munkahelyi követelményekkel és szabályokkal, valamint önálló életvitelük megalapozásához kellő tapasztalatot gyűjtsenek.
Az értelmi sérült embereknek ma Magyarországon kevés lehetőségük nyílik arra, hogy integrált körülmények között, nyílt munkaerő-piacon dolgozzanak. Ennek elsődleges oka, hogy még nem alakult át Magyarországon a szakképzési rendszer struktúrája, kevés eszköz áll rendelkezésre az értelmi sérült tanulók szükségleteihez igazodó képzéshez. Emellett az iskola utáni képzési lehetőségek szinte teljesen elérhetetlenek és nem megfelelőek az értelmi sérült felnőttek számára.
A jelenlegi képzési rendszer leginkább szakmaoktatást jelent, amire képességeik miatt a legtöbb értelmi sérült ember nem alkalmas. A fogyatékos emberek foglalkoztatásának másik gátló tényezője, hogy nemcsak az iskolából kikerült értelmi sérült felnőttek nem ismerik a munka világát, hanem a munkaadói oldal sem ismeri a megváltozott munkaképességű és a fogyatékkal élő emberek foglalkoztatásában rejlő lehetőségeket. Amennyiben a munkavállalói és a munkaadói oldal nem rendelkezik elegendő tapasztalattal, úgy nem prognosztizálható számottevő elmozdulás a hosszan tartó integrált foglalkoztatás irányába. A régióban az Életet Segítő Alapítvány működteti a Munkahelyi Gyakorlat (MHGY) programot, ami ezekre a problémákra kínál megoldást. A programot elsősorban speciális szakiskolában tanuló értelmi sérült diákok számára dolgozták ki azzal a céllal, hogy felkészítsük őket a nyílt munkaerő-piaci munkavállalásra, a munkáltatókat pedig értelmi sérült emberek foglalkoztatására. Mivel munkánk során gyakran találkozunk olyan felnőtt ügyféllel, aki még nem kész a munkavállalásra, az iskolai programot adaptálták az inaktív, felnőtt korosztályra. Veszprémben a Kozmutza Flóra Óvoda, Általános Iskola, Készségfejlesztő Speciális Szakiskola és Kollégium igazgatója Dörnyeiné Barabás Éva, aki az Életet Segítő Alapítvány Kuratórium Elnöke is, évek óta sikeresen működteti a programot. Az MHGY programban résztvevő személyek a gyakorlat során heti egy délelőttöt töltenek különböző normál munkahelyeken, szakmai gyakorlaton, melynek során olyan praktikus ismeretekre tesznek szert, amely munkavégzésükhöz, és felnőtt életvezetésükhöz nélkülözhetetlen. Az MHGY program lehetőséget teremt arra is, hogy a munkáltatók közvetlenül megtapasztalhassák az értelmi sérült emberek képességeit, tapasztalatot szerezzenek munkavégzésükről, mely megalapozza későbbi döntésüket alkalmazásukról. Az integrált munkavállalással az értelmi sérült emberek bekerülhetnek a társadalom vérkeringésébe, életminőségük javul, megszűnik kirekesztődésük és megvalósul esélyegyenlőségük.
A célcsoportot fellépésük, megjelenésük, bizonytalan kommunikációjuk, önismerethiányuk (képességek/korlátok), és munkaerő-piaci tapasztalataik híján rendszerint kudarcélmények érik az álláskeresés során. A kudarcok elkerülése érdekében meg sem próbálnak ismételten elhelyezkedni. Otthon maradva, az ingerszegény környezetben fokozatosan leépülnek, a már elért értelmi színvonal/képességek visszafejlődnek. A tartós izoláció következtében kapcsolatteremtési képességeik is gyakran visszafejlődnek, elmagányosodnak, önértékelésük csökken.
Az ő számukra ugyanis nincs olyan iskolarendszeren kívüli, felnőttképzési forma, amely az egyén képességeihez és szükségleteihez alkalmazkodva elsősorban a gyakorlati elemekre, a praktikus ismeretekre koncentrál. A program során a résztvevők 36 órás elméleti képzésen vesznek részt a következő témákban: pályaorientáció, munkavállalási készségek, álláskeresési technikák, elvárások a munkahelyen, balesetvédelem, kommunikáció. 76 órás szakmai gyakorlaton vesznek részt normál munkahelyeken, integrált formában. A gyakorlat során minimum 3 különböző munkahelyet és munkatípust ismernek meg.
Az elméleti és gyakorlati képzés párhuzamosan folyik, az egyes munkahelyeken töltött idő után a résztvevők a kísérővel közösen értékelik a gyakorlatot.
A program várható hatásai:
· Segít a résztvevőknek a reális önkép kialakításában, saját képességeik reális megítélésében, önbizalmuk nő.
· Segít az ügyfeleknek a munkahelyi elvárások megismerésében, és elfogadásában. Segít az ügyfél képességeinek/készségeinek fejlesztésében, mint például a kommunikáció, kitartás, felelősségvállalás, motiváció, alkalmazkodás, feladattudat, önállóság, közlekedés, állóképesség.
· A társadalmi beilleszkedéshez szükséges kommunikációs és viselkedési kultúra szabályait az ügyfelek konkrét élethelyzetekben sajátítják el.
· Ismeretük, látóterük bővül.
· Munkatársi kapcsolatokat alakítanak ki, szociális viselkedésük fejlődik.
· A család az ügyfél felnőtt életét új perspektívába helyezi, és reálisabban megismeri a benne rejlő lehetőségeket, képességeket.
· A munkáltatók megismerik az értelmi sérült emberek munkavégző képességét, és megalapozott döntést tudnak hozni sérült emberek későbbi foglalkoztatásáról.
A program igazán eredményes akkor lesz, ha a benne résztvevők a képzést követően munkaerő-piaci szolgáltatást tudnak igénybe venni, hogy az egyéni szükségleteikhez igazodó támogatásokkal a nyílt munkaerő-piacon elhelyezkedhessenek.