A gázszállítás leállításának oka, hogy a 2008-ra szóló szerződés január 1-jén lejárt, és az új szerződés feltételeiről nem sikerült megállapodnia a feleknek. Eredetileg Oroszország az európai piaci árakra akart áttérni idén, vagyis mintegy 400 dollárt kért volna ezer köbméterenként, de végül Vlagyimir Putyin kormányfő 250 dolláros - erősen kedvezményes - árat szabott, Kijev azonban legfeljebb 201 dollárt hajlandó fizetni. 2008-ban nem egész 180 dollárért kapta Ukrajna a gázt, ugyancsak hosszas viszály után. Ukrajna mintegy kétmilliárd dolláros felhalmozódott adósságát kijevi közlés szerint december 31-én átutalta, de a Gazprom szerint 600 millióval kevesebb érkezett csak meg. Emellett vita van a tranzit áráról is: Ukrajna ezer köbméterenként 2 dollárt követel, a Gazprom 1 dollárt akar fizetni.
Az eset egyelőre nem okozott változást az Európába irányuló gázmennyiségben, de a kormány felkészült a krízishelyzetre - jelentette be Molnár Csaba energiaügyi miniszter. Hangsúlyozta, szemben a 2006-os gázellátásban történt krízishelyzettel, amikor közel 30 százalékkal csökkent egyik napról a másikra a továbbított gáz mennyisége, Magyarország most megkapja a szükséges információkat, és egyelőre zavartalan a gázátadás az ukrán-magyar határon. A fennálló orosz-ukrán konfliktus miatt azonban esély lehet krízishelyzetre a gázellátásban, amelynek kezelésére a kormány felkészült - hangzott el.
Az intézkedések részeként feltöltötték az ország földalatti gáztárolóit, amelyekben jelenleg 3,133 milliárd köbméternyi kereskedelmi célú földgáz áll rendelkezésre, továbbá 500 millió köbméternyi biztonsági készlettel is rendelkezünk Zsanán és Szőregen. Ez utóbbi mennyiségnek a szükség esetén való felhasználásához elkészült a miniszteri rendelet. Létrehozták a földgázellátási krízisbizottságot, amely az esetleges zavarokra való felkészülés érdekében már csütörtökön este ülésezett.
A szakminiszter elmondta, a beérkező és a saját gázforrástól, valamint a hideg időjárással összefüggő gázfogyasztástól függ, hogy a tartalékok mennyi időre lennének elegendőek az ország számára, amely az elmúlt napokban napi 67-68 millió köbméternyi gázt fogyasztott. Amennyiben korlátozások bevezetésére lenne szükség, az a lakosságot érintené utoljára. Elsődlegesen a legnagyobb gázfogyasztóknak számító erőműveknek kellene leállniuk a gázfelhasználással és átállniuk kőolajtüzelésre.
A csütörtöki döntés-előkészítő testület megbeszélésén jelen voltak a minisztérium képviselői mellett a Magyar Energia Hivatal, a földgáz nagykereskedő E.ON Földgáz Trade és a tárolással foglalkozó E.ON Földgáz Storage Zrt, a Mol csoporthoz tartozó Földgázszállító Zrt., a Magyar Szénhidrogén Készletezők Szövetségének, a Meteorológiai Szolgálatnak és a villamos energia rendszerirányító Mavirnak a vezetői. Molnár Csaba elmondta, hogy a résztvevők megnyugtató információt adtak. A Földgázszállító Zrt. 30 másodpercenként vizsgálja a helyzetet, lehetővé téve a gyors reagálást.
Az ukrán NAK Naftogas vezetője, Oleg Dubana a kora esti órákban jelentette be, hogy napi 21 millió köbméterrel csökkentik az Európába irányuló orosz földgázszállításokat. Közlése szerint elmozdulás tapasztalható az ukrán-orosz tárgyalásokon, hiszen a bejelentéssel egyidőben Ukrajna kompromisszumus javaslattal állt elő: kész ezer köbméterendként 235 dolláros árat adni az orosz földgázért abban az esetben, ha az orosz fél a tranzitdíjat ezer köbméterenként és 100 kilométerenként 1,7 dollárról 1,8 dollárra emeli.