A Földgázellátási Krízisbizottság keddi ülése után Zsuga János, a Földgázszállító (FGSZ) Zrt. vezérigazgatója "nagyon súlyosnak" nevezte a helyzetet, amiért kedden 15:25-kor elzárták az Ukrajna felől érkező gázvezetéket. Az FGSZ vezérigazgatója elmondta: az Ausztria felől érkező vezetéken jelenleg körülbelül napi 3 millió köbméter gáz érkezik, ami körülbelül fele a normális mennyiségnek.
Zsuga János hangsúlyozta: Magyarországon jelenleg naponta 68 millió köbméter a gázfogyasztás. Az alternatív üzemanyaggal is működő erőművek átállása esetén 6-8 millió köbmétert spórolhat az ország. A kereskedelmi tárolókból (ahol 3,1 milliárd köbméter gáz található) maximális kapacitással naponta 52 millió köbméter nyerhető ki, a stratégiai tárolókból pedig naponta 3,6 millió köbméter. Ehhez még jön a magyarországi saját kitermelés naponta 9 millió köbméterrel, ami így összesen napi 64,5 millió köbmétert jelent heteken keresztül.
Molnár Csaba energiaügyi miniszter hozzátette: Magyarország diplomáciai offenzívába kezd a helyzet mielőbbi rendezése érdekében. Egyrészt levélben tájékoztatja Ukrajna, Oroszország és az Európai Unió soros elnöki tisztségét betöltő Csehország miniszterelnökeit és elnökeit Magyarország álláspontjáról, miszerint két ország vitája nem veszélyeztetheti egész Európa gázellátását. Ezen kívül Magyarország kezdeményezi a magyar-ukrán-orosz gazdasági vegyesbizottság és energiaügyi albizottságának összehívását. A szakminiszter elmondta: kezdeményezik Csehországnál, hogy a csütörtöki uniós külügyminiszteri csúcstalálkozóra hívják meg a gázellátási problémákban szintén érintett Macedóniát, Bosznia-Hercegovinát, Horvátországot és Szerbiát is. Magyarország végül tájékoztatja Szerbiát és Bosznia-Hercegovinát, hogy az ukrán gázimport megszűnésével nem tudja biztosítani a nekik szánt tranzitgáz-mennyiséget.
A szlovákok még néhány napig kitartanak
Szlovákiában már szerdától korlátozhatják a gázellátást egyes nagyfogyasztók esetében - jelentette be keddi rendkívüli sajtóértekezletén a Szlovák Gázművek (SPP). Egyelőre csak korlátozás nélküli szükséghelyzet van érvényben, a kisfogyasztók és a háztartások ellátása nincs veszélyben.
Az SPP az előjegyzett mennyiségnél 70 százalékkal kevesebb földgáz érkezését észlelte kedden reggel. Ez a legnagyobb ilyen jellegű kiesés Szlovákia történetében. Ľubomír Jahnátek gazdasági miniszter keddi becslése szerint Szlovákiának nagyjából tíz napra elegendő készlete van földgázból. A föld alatti tározókból tíz napon át napi 22 millió köbmétert képesek biztosítani az öt és fél millió lakosú országnak és gazdaságának, ezt követően azonban már csak a lakossági ellátás oldható meg teljes egészében, valamint a kórházaké és az iskoláké.
Szerbia már menthetetlen
Hazánkhoz hasonlóan Szerbia számára is megszűnt az import, komoly válságba sodorva ezzel az országot. Dusan Bajatovics, a Srbijagas igazgatója kedden közölte, hogy gázból csak néhány órára való van, ez az idő pedig csak arra elegendő, hogy biztonságosan leállítsák a fogyasztást.
A becslések beigazolódni látszanak, az éjszaka folyamán a fogyasztók egy része gáz nélkül maradt, a reggel folyamán pedig az egész országban megszűnhet az ellátás. A szerbiai gázkitermelésből nyert mennyiség ugyanis még arra sem elegendő, hogy üzemben tartsa a gázvezetékrendszert.
A gázhiány elsősorban Vajdaságot és részint Belgrádot érinti, Szerbia más részeiben a háztartások inkább áramot és szilárd tüzelőanyagot használnak. A vajdasági távhőszolgáltatók azonban képesek a gázról áttérni a mazutra, a szerbiaiak többsége viszont nem. Olajból van elegendő tartalék, az erőművek is teljes kapacitással dolgoznak, de már olajat használnak.
Bajatovics bejelentette, hogy már szerdán találkozni kíván magyar kollégájával, hogy tárgyaljon vele a gázhiányról, pontosabban arról, hogy a magyar tartalékokból juttasanak Szerbia számára.