Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Az SZDSZ és Gyurcsány élesen bírálta a köztársasági elnököt

2009. január 7. 14:56 // Forrás: Somogyi Hírlap
Sólyom László hétfőn jelentette be: nem írja alá a távoltartásról szóló törvényt, mivel véleménye szerint az igen tágan határozza meg mind a hozzátartozó, mind pedig az erőszak fogalmát. A szabad demokraták közleményükben cinikusnak nevezték a döntést és indoklást, Gyurcsány Ferenc pedig blogjában bírálta az államfőt. A Fidesz szerint fontos, hogy Sólyom felhívta a figyelmet a hiányosságokra, mivel az élethez és a méltósághoz való jog megilleti azt is, akit esetleg jogtalanul tüntetnek fel erőszaktevőnek.
A távoltartásról szóló törvény SZDSZ-es előterjesztői, Sándor Klára és Magyar Bálint kedden közleményben tiltakozott, mert Sólyom László nem írta alá a hozzátartozók közötti erőszak esetén alkalmazható távoltartásról szóló törvényt. Szerintük felháborító, hogy Magyarországon az emberi jogokra hivatkozva próbálnak még mindig sokan védelmet nyújtani az emberi jogokat megsértőknek.

A köztársasági elnök hétfőn jelentette be: nem írta alá és előzetes normakontrollra az Alkotmánybírósághoz küldte a távoltartásról szóló törvényt, amelyet az Országgyűlés decemberben 374 igen szavazattal és 4 tartózkodással fogadott el. Az államfő többek között azt kifogásolta, hogy a jogszabály igen tágan határozza meg mind a hozzátartozó, mind pedig az erőszak fogalmát.

Sándor Klára és Magyar Bálint azt írta: megengedhetetlen cinizmusnak tartja, ha a tulajdonhoz fűződő alkotmányos alapjogot valaki az emberi méltósághoz, az emberi élethez való alapjog elé helyezi. A közleményükben utaltak arra, hogy az első segélykérést átlagosan negyven verés előzi meg, és hetente meghal egy nő a hozzátartozók közötti erőszak miatt.

Úgy tűnik, mintha a köztársasági elnök „a családot fenyegető, bántalmazó vagy rettegésben tartó férj jogait erősebbnek tartaná, mint azokét, akiket fenyeget, bántalmaz vagy rettegésben tart” – ezekkel a szavakkal Gyurcsány Ferenc bírálta az államfő döntését. A miniszterelnök internetes naplójában azt írta: rokoni-ismerősi körben is megtapasztalta, milyen az, amikor pokollá válik egy család élete, mert valaki szóval, időnként tenyérrel, vagy ha kell, bőrszíjjal tart fenyegetésben idős szülőt, házastársat vagy gyereket.

„Láttam rokont Pápától Budapestig menekülni, és láttam gyermeket szinte egész életére tönkremenni az erőszakoskodó apától. Nem tudom, hogy a köztársasági elnök úr érzékeli-e ezt a problémát. Az alapjogot védő jogi érvelése mögött mintha eltűnnének a síró és megsebzett, megsértett emberek” – fogalmazott.

A Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) sajtófőnöke erre úgy reagált: ha az államfő meggyőződik egy törvény alkotmányellenességéről, akkor azt nem írhatja alá. Wéber Ferenc hozzátette: az államfő az Alkotmánybírósághoz írt indítványában is leszögezte, hogy az alkotmányból és nemzetközi kötelezettségeinkből is fakadó célkitűzés a családon belüli erőszak elleni hatékony fellépés.

Kolláth György szerint a törvény kezdeményezői és a köztársasági elnök érvei is érthetők, ám elbeszélnek egymás mellett. Az alkotmányjogász leszögezte: az élethez és az emberi méltósághoz való jog valóban az alkotmány alapja, ám az államfőnek igaza van abban, hogy a lehető legpontosabban meg kell határozni, hogy ki számít erőszaktevőnek, hozzátartozónak és mi számít erőszaknak.

A törvény szükségességét hangsúlyozta lapunknak a Fidesz-KDNP frakciószövetség szociális kabinetjének vezetője is. Soltész Miklós hozzátette: igaza van a köztársasági elnöknek abban, hogy felhívta a figyelmet a hiányosságokra, mivel az élethez és a méltósághoz való jog megilleti azt is, akit esetleg jogtalanul tüntetnek fel erőszaktevőnek és emiatt az utcára kerül.

Az ellenzéki politikushoz hasonlóan Morvayné Bajai Zsuzsanna, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének (NOE) elnök-helyettese is úgy véli, egy bíróságnak igen nehéz megítélni a hozzátartozók közti konfliktushelyzeteket. Morvayné szerint a hangsúlyt a megelőzésre kellene helyezni, hogy minél kevesebb életközösséget vagy családot osszon mesterségesen ketté végleg a távoltartási törvény paragrafusa.

[Somogyi Hírlap]
vehir.hu
további cikkek
Ovádi Péter: A szilveszteri ünneplés legyen állatbarát! közélet Ovádi Péter: A szilveszteri ünneplés legyen állatbarát! Ovádi Péter állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos arra hívja fel a figyelmet, hogy bár a szilveszteri ünneplések hangos „robbanások” kíséretében zajlanak, fontos szem előtt tartani az állatok védelmét is. A tűzijátékok és petárdák okozta hangzavar és fényeffektusok jelentős stresszt és szorongást okozhatnak a háziállatoknak és a vadon élő állatoknak egyaránt. tegnap 11:22 A Liverpool himnusza nem ez lenne Molnár Ferenc drámaíró nélkül sport A Liverpool himnusza nem ez lenne Molnár Ferenc drámaíró nélkül A listavezető Liverpool FC 3–1-re nyert tegnap a Leicester City ellen az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Premier League) 18. fordulójában, az ikonikus Boxing Dayen. Mivel a családom jelentős része Liverpool-rajongó, otthon dudorászva a You’ll Never Walk Alone című dalt eszembe jutott, utánajárok a himnuszocska eredetének. tegnap 10:08 Sulyok Tamás: ha közösségeink sikeresek, akkor a nemzet is sikeres közélet Sulyok Tamás: ha közösségeink sikeresek, akkor a nemzet is sikeres Ha közösségeink sikeresek, akkor a nemzet is sikeres - jelentette ki Sulyok Tamás köztársasági elnök a közmédia csatornáin csütörtök este mondott karácsonyi beszédében, amelyben példaadónak nevezte a magyarok béke melletti kiállását, és egy egészségesebb, békésebb nemzetet kívánt 2025-re. 2024. december 26. 18:41 A magyar színész, akinek temetését Frank Sinatra fizette ki közélet A magyar színész, akinek temetését Frank Sinatra fizette ki Lugosi Béla, eredeti nevén Blaskó Béla Ferenc Dezső, 1882. október 20-án született Lugoson. Neve egybeforrt Drakula gróf karakterével, amelyet először 1931-ben alakított, azonban élete sokkal több volt, mint egyetlen szerep. Művésznevét szülőhelye, Lugos után vette fel. 2024. december 26. 12:42

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.