Az aggasztóan növekvő munkanélküliség megakadályozása kapcsán a képviselő asszony írásban tette fel kérdéseit többek közt a szociális és munkaügyi miniszternek.
Előzményként Bernáth Ildikó elmondta, hogy felkereste Sümeg polgármestere, aki valamilyen támogatást kért az egyre növekvő munkanélküliség megakadályozására, illetve a foglalkoztatás megőrzésére. Dr. Rédei Zsolt ezt megelőzően a Miniszterelnöki Hivataltól elkezdve az önkormányzati minisztériumig szinte mindenkit megkeresett, de folyamatos elutasításban volt része, illetve érdemi választ nem kapott.
Bernáth Ildikó levelében vázolta a sümegi, illetve a Sümeg térségi állapotokat. Ebben jelezte, hogy 2002-höz képest gyakorlatilag megduplázódott a munkanélküliek száma, s az ott működő vállalkozások sorra jelentik be felszámolásukat vagy elbocsátásaikat. A szociális és munkaügyi tárca vezetőjét arról kérdezte a képviselő asszony, hogy ilyen esetben miféle módon tudnak segíteni. Vannak-e például pályázatok a munkaerő- és munkahely-megtartásra. Mit tehetnek mindemellett az érintett önkormányzatok stb.
A miniszteri válaszban az állt, hogy az önkormányzatok gazdálkodása, illetve vállalkozásai az önkormányzatok szabad döntésein alapulnak, s erre a minisztériumnak nincsen ráhatása.
Bernáth Ildikó Gyenesei Istvánnak és Bajnai Gordonnak is feltette a kérdést, ám ők is elutasították a választ azzal, hogy ez nem az ő döntéshatáskörükbe tartozik. Azzal egészítették ki válaszukat, hogy a problémakör az önkormányzati minisztériumhoz tartozik.
Az ellentmondó válaszok után ismét a Szociális és Egészségügyi Minisztériumhoz fordult a képviselő asszony, ahol újabb választ kapott: januárban, amikor a munkaerő-piaci alapot irányító testület összeül, akkor születik döntés arról, hogy milyen pályázati kiírásokra kerülhet sor.
Az előzetes tájékoztatás alapján úgy tűnik – folytatta a képviselő asszony –, a mikro- és kisvállalkozások kimaradnak ebből a lehetőségből, jóllehet éppen a kisebb vállalkozások azok, amelyek a dolgozók nagyobb részének biztosítanak munkalehetőséget. A pályázatot ugyanis nagy valószínűséggel éppen a nagyobb cégek, vállalkozások számára írják ki. Így a tipikusan kis- és mikro vállalkozások elesnek a pályázati lehetőségtől.
Bernáth Ildikó a lehetséges következményekről elmondta, ha nem kapnak a fent említett vállalkozások semmiféle fogódzót, akkor azzal is lehet számolni, hogy a válság elmúltával az amúgy képzett munkaerők már nem térnek vissza munkahelyükre, hiszen nem lesz hova. A majdan újonnan létrejövő vállalkozások pedig elölről kezdhetik dolgozóik kiképezését, betanítását, ami pénzbe kerül. Ennek megfelelően azt is mondhatják, hogy nem ezt a régiót választják, hanem egy másikat.
A miniszterelnök és a kormány által meghirdetett program (százezer munkahely megőrzése, húszezer teremtése) megvalósulása így kétségessé válik.
Minden olyan megoldás, ami lehetővé teszi, hogy az emberek ne kerüljenek az utcára, nagyon fontos. Ezért indokolt a munkahelyek és a munkaerő megtartása – összegezte Bernáth Ildikó.
Sümegnek és a környékbelieknek egyelőre tehát a túlélési és a kivárási taktikát kell választania. Kérdés csak az, meddig bírják…