Több forrásból is olvashattuk, hogy az oroszok és az ukránok is eljátsszák a hencegő nagyurat (az oroszok egyrészt más irányba is el tudnak adni a kincsből, az ukránok tartalékaikra hivatkoznak), ám kérdés, hogy a kétségkívül erősödni látszó orosz gazdaság megengedheti-e azt a luxust, hogy napi többmilliós (és ez nem forint!) bevételekről nagyvonalúan lemondjon.
Az idegek harca folyik, de jól látható az is, hogy mindegyik fél szeretné már a megnyugtató megoldást.
Kijev most éppen abba egyezett bele,
hogy a moszkvai aggodalmakat figyelembe véve, újra aláírja az Európának szánt
orosz gázszállítások ellenőrzéséről szóló megállapodást, különválasztva tőle az
orosz fél által kifogásolt, kézzel írott ukrajnai csatolmányt.
Ferran Tarradellas, az Európai Bizottság szóvivője közölte vasárnap késő este, hogy José Manuel Barroso, az EU-bizottság elnöke telefonon felhívta Julija Timosenko ukrán miniszterelnököt, és megállapodást született köztük arról, hogy különválasztják a két dokumentumot: a megállapodást és a Kijev által hozzá csatolt, kézzel írott nyilatkozatot, amely értelmezését adja a megállapodásnak.
Mindebből a kisfogyasztó még keveset tapasztal meg (ám olyanról is hallottunk, hogy egyes dél-dunántúli településeken a gyengébb minőségű gáz miatt az érzékenyebb kazánok leállnak, vagy bizonytalan a működésük), legfeljebb azt, hogy az amúgy normálisan gázzal fűtött nagyáruházakban tapintatosan felhívják a vevők figyelmét arra, hogy takarékossági okokból nem 20, hanem csak 17 fok van a vevőtérben, s a dolgozók saját ruházatukat is (lévén az melegebb!) hordhatják. Veszprémben arról is hallottunk, hogy spórolnak az elektromos energiával is, ennek folytán elektromos készülékeket nem lehet kipróbálni (!).
Mindenesetre a világ szeme most kelet felé fordul.
A Vehír olvasóit már tájékoztattuk arról, hogy a megyeszékhelyen a lakossági távhőszolgáltatást nem korlátozzák. A nagyüzemek gázellátásáról a délután folyamán sajtótájékoztatót tartanak, melyről a Vehír is tudósítani fog.