A bevezetőben az elnök elmondta, hogy a tavaly ilyentájt tartott évértékelésükkel hagyományt kívántak teremteni. Idén ennek újabb aktualitása is van: az önkormányzati ciklus félideje. A beszámoló a címben is jelzett sikerek és kudarcok kulcsszavak köré rendeződött.
Az eredmények közé sorolta Hartmann Ferenc a befejezés előtt álló Veszprém és kistérsége szennyvízkezelési programot, a hamarosan induló királyszentistváni hulladék depót, mely 158 település hulladékkezelési gondjait oldja meg hosszú távon. Ugyanide sorolta az elnök az Aréna létrejöttét, de hozzátette, hogy kevés a program, s kétséges, hogy önfenntartó tudjon maradni. Az önkormányzati eredményekhez tartozik a városfejlesztési stratégia (ide tartozik a belvárosi rekonstrukció, illetve a város számára néhány nagyon fontos beruházás) folytatólagossága, de öröm a szentkirályszabadjai repülőtér rendezési tervének elfogadása is. Ez utóbbi örömébe kis üröm is vegyül – folytatta Hartmann –, ugyanis a meglévő ingatlanok bővítését korlátozták.
Nagy örömünkre szolgál – jelentette ki a frakcióvezető –, hogy négyévenként nem ér véget a történelem, a várost nem lehet ciklusokra szabdalni, s az önkormányzat folytatta elődeinek elkezdett munkáját. A sikerek közé tartoznak a kormányzati és uniós pályázatok (kertek és kolostorok pályázat, Dózsa iskola megújítása, csimpánzház az állatkertben, Kozmutza Flóra iskola bővítése, Szalézi Szent Ferenc Kommunikációs Központ a várban, Mártírok útja, „zöld út” a kerékpárútnak stb.).
Hartmann Ferenc arra is rámutatott, hogy a felsorolt eredmények mögött ott van az együttműködés, mely független tud maradni pártoktól. Ezután rátért az infrastruktúra-rendszerre, különös tekintettel a 8-as főút jövőjére (külön szintű csomópontok, a Gyulafirátótot és Kádártát Litér irányába elkerülő átkötés a 82-es útról a 8-asra, az M7-es és a 71-es összekötésének folytatása). Itt olyan előbbre lépéseket fogalmazott meg, melyekben a térség országgyűlési képviselője, Pál Béla érdemei elévülhetetlenek.
Beszámolójának második blokkjában az árnyoldalakat sorolta fel Hartmann Ferenc. Veszprém már nemcsak a szelek és a harangok városa, hanem az adó- és díjemelések városa is – mondotta, majd hozzátette: faramuci a helyzet, hiszen a Fidesz országszerte adócsökkentésről beszél (ezt erősítette meg Orbán Viktor is veszprémi látogatásán). Ennek ellenére építmény-, kommunális és idegenforgalmi adót emelt a városvezetés. Az adók mellett a szolgáltatások díját is megemelte a grémium, amivel nem is lenne baj addig, míg az a tervezett inflációhoz igazodik, ám a megyeszékhelyen a távhőszolgáltatás, a hulladékszállítás és a temetkezés díját annál magasabb mértékben állapították meg. Megállapítható, hogy a kompenzáció nélküli veszprémiek rosszabbul élnek, mint két évvel ezelőtt.
Az ellenzéknek – hangsúlyozta Hartmann Ferenc – kötelessége, hogy számon kérje a választási ígéreteket. Nem valósult meg a Veszprém–Balatonalmádi vasútvonal, az ingyenes parkolás, kéregvasút a repülőtérig stb. A folytatásban bírálta közgazdasági iskola átköltöztetését („sasfészekből porfészekbe kerültek”), a Dózsa iskola (mint „állatorvosi ló”) felújítása. Legközelebb okosan! – figyelmeztetett az elnök.
Kudarcok és balfogások is jellemzőek az elmúlt két esztendőre – folytatta Hartmann Ferenc –, ilyen a város-imázs témakör (NB.: Veszprém e területen a 17. a megyei jogú városok sorában), beleértve az emlékezetes plakátügyet, de a bekamerázott Budapest–Jutasi út kereszteződésének kamerája, a feleslegesen kitett közlekedési jelzőtáblák, a húszemeletes pályázata is ide tartozik.
Az előadó bírálta a polgármestert is, aki az Aréna avatóján „lekommunistázta” azokat, akik Veszprém belvárosát lerombolták, holott Debreczenyi János éppen akkor a megyei tanács felelős osztályán dolgozott. A bírálat részét képezte az ingyenes parkolásról szóló vita is, melynek során két alkalommal is leszavazta saját többsége is Debreczenyi Jánost.
Befejezésül azt hangsúlyozta Hartmann Ferenc, hogy a szocialisták mindig is konstruktív ellenzék akartak lenni, ám bármit is kezdeményeztek, csaknem mindig leszavazták ötleteiket, előterjesztéseiket, legtöbbször azzal a válasszal, hogy az ellenzék nem tudja kiheverni a választási vereséget. Pedig a győzelmet – tette hozzá – még a választási vereségnél is nehezebb feldolgozni.
A jövőről szólva egy öt pontból álló javaslatsort ismertetett hallgatóságával Hartmann Ferenc. Ezek a következők: városstratégiai csúcs, lobbi a 8-as útért, Pannon Tudományos Technológiai Park a repülőtéren, önálló veszprémi energiapolitika, strand helyett élményfürdő.
„A harchoz csak erő kell. Az együttműködéshez bátorság. Merjünk végre bátrak lenni. Veszprém megérdemli”– fejezte be összefoglaló mérlegét az MSZP frakcióvezetője.