A statisztikák azt mutatják, hogy az esetek többsége emberi gondatlanságra vezethető vissza, ezért a Veszprém Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, és a Területi Tűzmegelőzési Bizottság az alábbiakra hívja fel a figyelmet:
Az erdő- és szabadtéri tüzek szempontjából a tavasz a legveszélyesebb időszak, ilyenkor Magyarországon évente több ezer tűz keletkezik. A statisztikai adatokból látszik, hogy országos szinten az idén eddig már több mint kétszer annyi erdő- és vegetációtűz gyulladt, mint tavaly ilyenkor. Veszprém megyében ez a szám lényegesen kevesebb, hiszen februárban még vastag hótakaró borította a megye egy részét.
Az erdőtűz kockázata jelentősen függ az időjárási viszonyoktól, a száraz és szeles időjárás ideális feltételeket teremt a tüzek kialakulásához, továbbterjedéséhez. Erdőtűz-veszélyes időszakban a földművelésügyi miniszter vagy az erdészeti hatóság tűzgyújtási, illetve látogatási tilalmat rendelhet el egyes erdőkben vagy akár az ország összes erdejében. Tűzgyújtási tilalom esetén az erdőkben – beleértve a kijelölt tűzrakóhelyeket is –, valamint az erdőterületek határától számított kétszáz méteren belül is tilos tüzet rakni!
A szabadterületi tüzek megakadályozására vonatkozó általános előírás, hogy a terület tulajdonosa, használója köteles a területet éghető anyagtól, száraz növényzettől mentesen tartani. A belterületi hulladékégetés – amennyiben más jogszabály ettől eltérően nem rendelkezik – tilos! Kerti zöldhulladék égetésre csak ott van lehetőség, ahol ezt önkormányzati rendelet megengedi.
A kirándulóknak fontos tudnia, hogy csak a kijelölt tűzrakóhelyeken gyújthatnak tüzet. Ha befejezték a szabadtéri sütés-főzést, vagy a kerti hulladék égetését, akkor a tüzet minden esetben oltsák el vízzel és takarják le földdel. Az égetésnél mindig legyen a közelben kerti szerszám a szél által elfújt avar összeszedésére, illetve ha van kerti locsolóeszköz, szükség esetén azt is használják. A dohányzók pedig minden esetben oltsák el az égő cigarettacsikket, mert az is könnyen tüzet okozhat.
Március 5-én hatályba lépett az új Országos Tűzvédelmi Szabályzat, amely új előírásokat határozott meg a szabadtéri tűzgyújtásra vonatkozóan is.
Amennyiben önkormányzati rendelet nem rendelkezik a belterületi ingatlanok használata során keletkezett hulladékok, valamint lábon álló növényzet, és tarló égetéséről, abban az esetben ilyen tevékenységet végezni tilos.
Külterületi ingatlan esetében, annak tulajdonosa a tűzvédelmi hatóság engedélyével végezhet irányított égetést, legfeljebb tízhektáros területen. A kérelmet az égetés tervezett időpontját megelőző 10. napig kell benyújtani az engedélyező tűzvédelmi hatósághoz, aki 5 napon belül elbírálja a kérelmet.