A fűtési szezon kezdetével egyre több jelzés érkezik a műveletirányító ügyeletre szén-monoxid-mérgezéssel kapcsolatban – mondta el Kovács Péter, a Veszprém Megyei Kataszróvédelmi Igazgatóság tűzoltósági főfelügyelője. Kovács Péter hozzátette, hogy a köznyelvben csak „csendes gyilkosként“ emlegetett szén-monoxid színtelen, szagtalan, és a szerveztre gyakorolt hatásai gyakran összetéveszthetőek más betegségek tüneteivel. A mérgezéses esetek közel egynegyede a fürdőszobában következik be, hiszen ezen helyiségek alapterülete és légtere jellemzően kicsi.
A vízmelegítő vagy a kazán működése során elhasználja a levegőt, ezért nagyon fontos a helyiség megfelelő szellőztetéséről gondoskodni.
Mostanában egyre több helyen beszerezhetőek a különböző szén-monoxid-érzékelő berendezések, azonban ezek közül csak azok nyújthatnak biztonságot, amelyek a fogyasztóvédelem által megfelelő besorolást szereztek. Ezek a készülékek sem tartanak örökké, nagyjából öt év után érdemes lecserélni és kétévente újrakalibrálni őket.
Kovács Péter szerint Veszprém megye szerencsés helyzetben van, hiszen ritkábban fordulnak elő szén-monoxid-mérgezéshez köthető esetek. Az idén eddig egy esetről tudnak, ahol két ember sérült meg. Az elmúlt négy évben szerencsére nem történt haláleset, amit a szén-monoxid okozott volna.
Tóta András, az Országos Mentőszolgálat Veszprémi Mentőállomásának vezetője szerint fontos, hogy egy esetleges mérgezést korán felismerjünk. A szén-monoxid először fejfájást, később hányingert és émelygést okoz. Ezt követi az alsó végtagok gyengülése vagy bénulása, ami megnehezíti vagy akár lehetetlenné teszi a menekülést. Ilyen helyzetekben azonnal segítséget kell kérni telefonon, és el kell kezdeni a szellőztetést.
Tóta András hozzátette, hogy több dologra is figyelnünk kell, ha a bajba jutottakon szeretnénk segíteni. Az adott helyiségben a mentés ideje alatt még mindig kimutatható lehet a mérgező gáz, ezért azonnal hozzuk ki a bent tartózkodókat, és ne lélegezzük az érintett területen! A szabad levegőre érve helyezzük biztonságba a mérgezést szenvedett embereket, ha pedig ájulást tapasztalunk, alkalmazzuk a stabil oldalfekvést! Ezt követően a lehető legrövidebb időn belül kérjünk szakszerű segítséget, értesítsük a katasztrófavédelmet és a mentőket az ismert segélyhívó számokon!
Köcski Károly, a VKSZ Zrt. kéményseprési üzemveztője elmondta, hogy a mérgezéses balesetek döntő többsége emberi mulasztás miatt történik.
A szén-monoxid veszélyes mennyiségű feldúsulása a lakásban a nyílt lánggal égő berendezés nem megfelelő műszaki kialakítása, a szellőztetés és a levegő-utánpótlás, valamint a fűtőberendezések karbantartásának és tisztításának hiánya miatt fordulhat elő.
Fontos a kémények évenkénti ellenőrzése, majd legalább négy évenként műszaki felülvizsgálata. A biztonságos fűtéshez időnként a gázkazánokat is át kell vizsgáltatni. Még a fűtési szezonban sem késő átvizsgáltatni a különböző tüzelő-fűtő berendezéseket, mivel a gázfűtéses lakásokban visszaáramló légnemű égéstermék is okozhat tragédiát. A vegyes tüzelésű kazánok esetében nem elég csak a kéményt, ajánlott a berendezést is átvizsgáltatni.
Köcski Károly hozzátette, hogy a megfelelő karbantartásnál is előfordulhat a baleset, de a szakszerű ellenőrzés majdnem minden problémát meg tud oldani.