Némedi Lajos alpolgármester az intézmény 40 éves jubileumi ünnepségén jelentette be, hogy az Egry úti óvoda rossz állapotban lévő épületét elbontják, és – hasonlóan ahhoz, ahogy az a Ringató óvodával történt – egy teljesen újat építenek helyette. A polgármester konzultációs fórumsorozatán elhangzottak alapján azt is tudjuk, hogy a bontás 2017 nyarán kezdődhet.
Az Egry úti lakótelep óvodája a 70-es évek elején épült, NDK-típusú, könnyűszerkezetes típustervek alapján, hasonlóan a város más óvodaépületeihez. Az épületet 20 éves élettartamra tervezték, így mostanra mind tartószerkezeti, mind épületgépészeti szempontból kritikussá vált az állapota.
Az 1975-ben épült épületet teljes egészében elbontják, majd a mai igényeknek és érvényben lévő előírásoknak, szabványoknak megfelelő 11 csoportszobás, főzőkonyhával üzemelő óvodaépületet húznak fel a helyén.
„A legfontosabb cél a gazdaságosan, minden felesleges kapacitás és holttér nélkül megépíthető és gazdaságosan üzemelő épület, valamint a korszerű, átlátható funkcionalitás mellett az építészetileg is színvonalas tömegek és terek megalkotása” – fogalmazott a csütörtöki közgyűlésre benyújtott előterjesztésben Brányi Mária alpolgármester. – „A korszerű és gazdaságos funkcionalitás mellett az ember- és gyerekbarát, játékos külső-belső téralakítás is fontos volt a tervezésnél.”
Az óvoda leghangsúlyosabb tömegét a fő kiszolgáló funkciókat tartalmazó bejárati épület képezi majd. Földszintjén a főbejárat kétszintes előteréhez kapcsolódó szülői fogadót és irodát, illetve a külön nyitvatartással is üzemeltethető többcélú termet, és a 360 adagos főzőkonyha blokkot, emeletén pedig az igazgatási, nevelői, gépészeti és tároló helyiségeket alakítják ki.
Az óvoda legfontosabb funkcióját a foglalkoztató egységek jelentik. Ezek a közlekedő déli oldalán, délkeletre tájolva, terasz- és kertkapcsolattal rendelkező, 2-2 csoportot összefogó egységekként jelennek meg. A 11. akadálymentes csoportszoba a közlekedő másik oldalára forgatva, délnyugati tájolású terasszal, tágasabb mosdó-öltöző blokkal helyezkedik majd el. A közlekedőhöz kapcsolódó északkeleti tömegben pedig a földszinti kiszolgáló funkciók (fejlesztő, műhely, személyzeti étkező) kapnak helyet. A korszerű és gazdaságos funkcionalitás mellett az ember- és gyerekbarát, játékos külső-belső téralakítás céljából a foglalkoztató egységek szigorú rendjét az észak-dél irányú eltolások oldják, az így képződő köztes terekben helyet adva a gyermeköltözők és mosdók számára. Az utcai épülettömegek közötti megszakításokban a belső közlekedő tér megnyílik, az itt beáramló fény és a létrejött térbővületek oldják a közlekedő tér szigorú rendszerét.
A projekt előkészületei – a tervezés és engedélyeztetés – 10.656.500 forintba kerülnek, a kivitelezés nagyjából 490 millió forintot emészt majd fel.