Veszprém évek óta az egyik legbiztonságosabb város, az egy főre eső betörések száma pedig lényegesen kisebb, mint más megyeszékhelyeken. A hatékony bűnmegelőzésnek, a rendszeres rendőri jelenlétnek, a speciális, visszaesők technikáját is vizsgáló nyomozói modellnek és elemző munkának köszönhetően gyakorlatilag a felére csökkent a bűncselekmények száma.
Az óvatosság azonban sosem árt. Zanati Gyula főhadnagy tájékoztatása szerint ugyanis a novemberi borongós napok beköszöntével a betörések is megszaporodnak (nálunk ezek számítanak a legproblémásabb területnek, a személy elleni erőszakos bűncselekmények száma elenyésző).
A tolvajok leggyakoribb módszere ilyenkor, hogy előzetesen kifigyelik az ingatlanokat, majd a lakók távollétében, általában a lakat levágásával vagy a zár feltörésével bejutnak a családi házakba, lakásokba, ahonnan aztán célirányosan elemelik a pénzt, ékszereket. Ebben kifejezetten a kezükre játszanak a hátsó udvari nyílászárók, és az a fajta „jó magyar szokás”, hogy sűrű bokrok, magas fák, kerítés mögé bujtatjuk az otthonunkat. A látszólagos védekezés ilyen esetben épp megkönnyíti a helyzetüket. De az sem túl jó ómen, hogy a legtöbb háztartásban kicserélték a nyílászárókat könnyen feltörhető műanyagra, a magas banki terhek miatt pedig a családok nagy mennyiségben tartanak otthon készpénzt, és természetesen az ajtó, ablak nyitva hagyása sem célszerű – intett Zanati.
További hátrány Veszprém elhelyezkedése: mivel körgyűrűvel ölelt a város, a peremterületeken kevés a lakóház, könnyű eltűnni, itt, a 8-as számú főút mentén történik a legtöbb betörés is, az elkövetők pedig a fenti okokból kifolyólag főleg „utazó tolvajok”.
A trükkös lopások már inkább a nyári hónapokra jellemzőek, amelynek áldozatai főként az idős személyek, de egész évben oda kell figyelni – árulta el Orsós Károly őrnagy. Ezekben az esetekben az elkövetők gyakran már a köztéren kinézik a célpontjukat, akivel elvezettetik magukat a lakáshoz, hogy ott egy rossz szokás, pl. be nem zárt kertkapu vagy műszaki hiba, figyelmetlenség miatt könnyen bejuthassanak a lakásba.
A leggyakoribb trükk mégis egy-egy hamis történet előadása. Az elkövetők például az áramszolgáltató munkatársának adják ki magukat, akik mérőóra leolvasással egyidejűleg számlatúlfizetést „térítenek vissza”, míg a nők inkább csinosan öltözködnek, és azzal csöngetnek be, hogy a társasházban albérletet keresnek, vagy „önkormányzati segélyt” hoztak. Nem ritka az sem, hogy egy hozzátartó állítólagos tartozásának egyenlítése céljából érkeznek, ilyenkor kifejezetten a jóhiszeműségre játszanak rá a tolvajok.
A szükséges önvédelmi mechanizmus, az óvatosság minden esetben a bűnmegelőzés alapfeltétele, de Szalai László, a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara Veszprém Megyei Szervezetének biztonságtechnikai alelnöke szerint egy-egy technikai eszközre – biztonsági kamerára, riasztóra – sem árt beruházni. Bár nem a jelenlegi a célidőszak, a kerékpárok biztonságáról se feledkezzünk meg: a BIKESAFE programon segítségével a tulajdonosok nagyobb eséllyel kaphatják vissza ellopott kerékpárjukat – ehhez mindössze bringájuk paramétereit és fényképeit kell regisztrálniuk az országos nyilvántartó rendszerbe, ami a rendőrségnél ingyen megtehető.