A szombaton az Agórában megrendezett programot az Országos Polgárőr Szövetség és a Veszprémi Rendőrkapitányság szervezte.
Példaértékűnek nevezte Veszprém Nagyvárosi Biztonsági Programját dr. Túrós András, az Országos Polgárőr Szövetség elnöke. Hozzátette: a keleti országrészben sokkal súlyosabb problémák vannak, Miskolcnak vagy Debrecennek lenne mit tanulnia Veszprémtől. A Dunántúlon ezzel szemben jó a helyzet: az itteni megyei jogú városok vagy átlagos (mint Tatabánya vagy Dunaújváros) vagy kifejezetten jó közbiztonsággal (mint Sopron vagy Veszprém) büszkélkedhetnek.
A Nagyvárosi Bűnmegelőzési Programot 2016 elején hirdették meg a 23 megyei jogú város és a fővárosi kerületek részére. Azért is volt rá szükség – magyarázta Túrós –, mert míg a kistelepüléseken hatékonyan működnek a polgárőrségek, nagyvárosokban mostohább körülmények között kell végezniük a munkájukat a civileknek, mert az önkormányzatok „belterjes magatartást tanúsítanak a közbiztonsági kérdésekben”, saját maguk szeretnék megoldani a problémákat. A program céljai, hogy a nagyvárosokban kiegyensúlyozott közbiztonság legyen, javuljon a lakosság biztonságérzete, ráirányítsák a figyelmet a városi polgárőr egyesületekre, amelyek versenyképessé válhassanak.
– Egy közösség életében – különösen egy nagyváros esetében – számtalan problémával szembesülünk a mindennapokban, és jó látni azt, hogy ezek kezelésében nem marad magára az önkormányzat, vannak olyan szervezetek, amelyek segítenek orvosolni a helyzetet – fogalmazott a házigazda veszprémi polgármester, Porga Gyula, aki kiemelte: a városlakók számára is az egyik legfontosabb szempont a biztonság. – Jó látni azt, hogy a hivatásos rendőrök mellett vannak, akik a szabadidejüket áldozva, a rendőséggel szövetségben dolgozva tesznek a közösségért.
A polgármester felhívta a figyelmet arra, hogy vannak problémák, amikkel meg kell küzdeni. Fontos, hogy az együttműködés fenntartható legyen: az utánunk érkező generációban már nem érezhető az az elkötelezettség, ami a jelenlegi polgárőrökben, nem látszik az a fiatal korosztály, aki átveheti a stafétát. Veszprém önkormányzata szeretné vonzóvá tenni a polgárőrséget, hiszen szükség van arra a feladatra, amit a civilek ellátnak.
A tanácskozáson felszólalt még dr. Töreki Sándor rendőrségi főtanácsos, az ORFK bűnügyi főigazgatója, Pogány Péter rendőrségi főtanácsos, a VMRFK bűnügyi helyettese, a Belügyminisztérium képviselője és a dunántúli megyei jogú városok képviselői.
/ címlapfotó: police.hu