Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 28. Stefánia
Veszprém
8°C
2024. november 28. Stefánia
Veszprém
8°C

Részben a globális felmelegedés miatt vacogtunk tavasszal Veszprémben is

2021. május 23. 14:01 // Forrás: Vmeteo
Abban az esetben, ha az idei tavasz különösen hűvös időjárása elbizonytalanított bárkit is a globális felmelegedés kérdésében, a következő néhány sorban Goda Zoltán rövid ismertetőt tart a felmelegedés és a közép-európai hideg kapcsolatáról. Az írás eredetileg a Vmeteo oldalán jelent meg.

Az áprilisi hőmérséklet-anomália térképen (1. ábra) látható, hogy Európa nagy részén bizony tényleg hidegebb volt, mint ilyenkor szokott. Ez azonban szinte csak itt volt igaz, a sarkvidéki területeken sokkal melegebb volt, mint az átlag. De ez miért okoz nálunk hideget?

1. ábra (Goda Zoltán)1. ábra (Goda Zoltán)

Az ok a következő: a globális felmelegedés hatására a sarkvidéki területek gyorsabban melegednek, mint a trópusi és a szubtrópusi övezet, ezáltal csökken a hőkontraszt a két zóna között. Pedig a nagy hőkontraszt az, ami a futóáramlások motorjának tekinthető. A futóáramlások pedig egyfajta kerítésként választják el a hideg és meleg légtömegeket. Ha a futóáramlások gyengülnek, "behullámzanak" és a hideg akadálytalanul leszaladhat a sarkvidéki területekről egészen idáig (2. ábra). Persze ez fordítva is előfordul, azaz a meleg is megindulhat felfelé a sarkkör irányába. Ezért fordulhatott elő, hogy a tavasz folyamán többször melegebb volt Norvégiában, mint nálunk és január elején fél méter hó lepte el Madrid városát.

2. ábra (Goda Zoltán)2. ábra (Goda Zoltán)

Az írás eredetileg Goda Zoltán tollából a Vmeteo Facebook-oldalán jelent meg, a Vehir.hu állandó időjárás-előrejelzéseit is ezek alapján tesszük közzé.

vehir.hu

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.