Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Ez csak a kezdet

2011. május 10. 20:50
Brányi Mária városstratégiáért felelős alpolgármester asszony szerint a Séd völgyét tovább kell fejleszteni.

Az alpolgármester asszonnyal heti ügy-kontrollunk nyitányaként a „Kolostorok és kertek” projekthez kapcsolódó további kivitelezői munkákról, a szolgáltatások fejlesztéséről, a programhelyszínekről és a városimázsról beszélgettünk.


– Közérdekű téma lett városunkban a Kolostorok és kertek projekt. Rengetegen keresik fel a Séd völgyét, mégis számos kritikus véleményt fogalmazott meg az ellenzék. Mit szól mindehhez az alpolgármester asszony?


Brányi Mária

– A fejlesztéseknek nagyon örülök, és annak is, hogy sokat foglalkozunk magával a témával és a közterület megújításával. Nyilván jobban örülnék, ha a város vezetésének tagjai egyöntetűbben tudnának örülni egy ilyen fejlesztésnek, attól függetlenül, hogy a többséghez vagy az ellenzékhez tartoznak. Nem emlékszem olyan példára az elmúlt évtizedekben, amikor ilyen volumenű, a széles közönséget szolgáló beruházás tudott volna megvalósulni Veszprémben, ráadásul oly módon, hogy a fejlesztés viszonylag nagy arányát pályázati úton nyertük meg. Azért fontos ez a beruházás, mert szeretnénk meghonosítani azt az új életérzést Veszprémben, amit egy igazi „közpark” tud adni: az emberek kimozdulhatnak otthonról, a gyerekek minőségi környezetben játszhatnak, a felnőttek találkozhatnak egymással, tudnak beszélgetni, szórakozni, kikapcsolódni.

– Több ezren fordulnak meg hétvégenként a Séd-völgyben. Milyen fejlesztések várhatók a szolgáltatások terén, illetve milyen programhelyszíneken várják az érdeklődőket?

– A pályázat csak korlátozottan tette lehetővé kifejezetten jövedelemtermelő tevékenységek finanszírozását. Ennek ellenére természetesen hoztunk létre olyan épületeket, amelyek szolgáltatásoknak tudnak teret adni. A Veszprém-völgyi apácakolostor romkertjénél és a Jezsuita-templom mellett egy több funkciós kiszolgáló épületet alakítottunk ki. A romkertnél büfé fog üzemelni, illetve a tó mellett is található egy vendéglátást szolgáló háttérépület. Ezek berendezése már az üzemeltető cég feladata. Három programhelyszínnel rendelkezik a völgy. Az egyik a Jezsuita-templom tágabb környezete, amely több eseménynek adott otthont a Gizella Napok során. Reményeink szerint az „A part alatt” játszótéren a későbbiekben számos program várja majd a kicsiket – erről már egyeztettünk a Kabóca Bábszínház vezetőjével. A Margit-romok előtere kifejezetten kamararendezvények lebonyolítására alkalmas: a vízilabirintus beüzemelésekor Kövi Szabolcs már zenélt itt, és múlt héten Kolti Helga művésznő produkcióját láthattuk e helyszínen. Az eseményekkel példát szeretnénk mutatni: használják ki más intézmények, cégek is e lehetőséget, szervezzenek a terekbe olyan produkciókat, amelyeket a helyszín még gazdagabbá tud tenni. A harmadik programhelyszín a Pajtakert és környezete, amely magánerős fejlesztésből újult meg. A Pajtakertnél olyan több funkciós, közösségi rendezvényekre is alkalmas tér alakult ki, amely még színesebbé fogja tenni a völgy életét.

– A kivitelező végez még munkát a területen?

– Igen, a kivitelező pótolja a fagykár okozta növény-hiányokat, és újra füvesíti azokat a területeket, ahol erre szükség van. Ez nem szokatlan helyzet, hiszen egy közpark megújításnál a kivitelező általában elvégzi az első két kaszálást, ám ezt az idei átadási időpont miatt nem lehetett megtenni. Tisztában vagyunk a csónakázótó állapotával, nem ezt a vízminőséget vártuk, nem ilyen tavat rendeltünk. A tervezők megvizsgálják a helyzetet, és a kivitelezővel együtt orvosolni fogják a problémát. Büszkék szeretnénk lenni a projektre, tehát mindent megteszünk a tökéletes végső állapotért.

– Mi volt az oka, hogy az üzemeltető kft. csak május elején kezdte meg munkáját?

– Korábban a vagyonrendeletben a VKSZ Zrt.-hez delegáltuk a közparkok fenntartását, ám úgy döntöttünk, hogy a Séd-völgy fenntartása speciálisabb munkavégzést igényel, s erre külön kft.-t hozunk létre. Ezek után meg kellett határozni a cég feladatkörét, forrásokat kellett hozzárendelni a költségvetésben, és végül be kellett jegyeztetni a cégbíróságon – mindezt nem lehetett lefolytatni a március 10-i átadásig. Emellett az új kft. olyan területet szeretett volna átvenni, ahol a kivitelezéshez kapcsolódó kiegészítő feladatok már megtörténtek. Úgy ítéltük meg, a közel két hónap elegendő arra, hogy a felmerülő problémák kiderüljenek, és a kivitelező ki tudja javítani a hibák nagy részét.

– Várható-e még nagyobb fejlesztés a területen, s ha lesz, akkor inkább önkormányzati vagy magántőkéből valósul meg?

– Reményeim szerint többféle forrásból fogjuk tovább fejleszteni a területet. Számítok a vállalkozói tőkére is, de ezen túlmenően az üzemeltető kft. vezetőjével mi magunk is gondolkodunk továbblépésekben. Például kertépítő vállalkozások közreműködésével kertészeti bemutatót kívánunk kialakítani a „Kiskuti” csárda és a Jezsuita-templom közötti területen. Olyan kertegységeket szeretnénk létrehozni, ahol a kiállítók be tudnák mutatni legújabb termékeiket, és ehhez plusz szolgáltatásokat is kapcsolnánk; a kiskerteket ki is lehetne bérelni akár szabadtéri születésnap, akár más családi ünnep megtartására.

– Mennyire igyekszik a város beépíteni a megújult Séd-völgyet a turisztikai koncepciójába, imázsába?

– A turizmusnak sokkal nagyobb szerepet szánunk Veszprém jövőképében, mint amennyi most kívülről tapintható. Készül az új városi marketingkoncepció, amelyben fontos elem a megújult a Séd-völgy. A fejlesztést hozzá kell kapcsolnunk a település imázsához, például a Kolostorok és kertek honlapját átalakítjuk, hiszen a fejlesztés és a kivitelezés bemutatása mellett a programokról, eseményekről is kell szólnia. Ha a völgyre – és működésére – gondolok, szemem előtt példaként a németországi mainaui virágsziget lebeg. A szigetet emberek ezrei keresik fel, gyermek- és felnőtt programokkal várják őket, saját termékeket, palántákat, szuveníreket, a parkhoz kapcsolódó tárgyakat lehet vásárolni. Nem szégyen a jó példából meríteni, azt gondolom, több ötlet megvalósítható nálunk is. A programok szervezése folyamatban van: most tárgyalunk egy veszprémi verbunkos rendezvényről, de gondolkodunk fiataloknak szóló, performansz-szerű, avantgárd színházi és zenei sorozaton is. A megvalósításhoz természetesen külső szervező partnerek szükségesek, mi a helyszínt biztosítjuk, illetve a kommunikációban tudunk segíteni.

 

Szaksz Balázs
Kovács Bálint
további cikkek
Megalakul a VOSZ Gazdaságstratégiai Központ közélet Megalakul a VOSZ Gazdaságstratégiai Központ A Pannon Egyetem és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) 2026. június 29-én, a Gazdaságtudományi Kar diplomaátadó ünnepségén stratégiai jelentőségű együttműködési megállapodást írt alá. A partnerség legfontosabb eredménye a VOSZ Gazdaságstratégiai Központ, vagyis a VOSZ Tanszék létrehozása, amely az egyetemi tudás, a tudományos kutatás és a vállalkozói gyakorlat összekapcsolását szolgálja. ma 10:08 Fejlesztés kontra vízbázisvédelem az Aranyosvölgy ügyében közélet Fejlesztés kontra vízbázisvédelem az Aranyosvölgy ügyében Veszprémben az Aranyosvölgybe tervezett lakópark ügye az elmúlt hetekben nem csupán szakmai kérdéssé, hanem társadalmi próbatétellé vált. Hétfőn a városházán a városvezetés, a szakma és a tiltakozó civileknek tartott fórumot, hogy megkíséreljék előre mozdítani azt a konfliktust, amely kialakult a magántulajdonban lévő terület hasznosítása körül. ma 4:53 Harminc év hűség a veszprémi nehézipar szolgálatában közélet Harminc év hűség a veszprémi nehézipar szolgálatában Amikor a kilencvenes évek közepén, a tervgazdaság összeomlása után megérkeztek az első nyugati multinacionális vállalatok Veszprémbe, a helyi munkavállalók egy teljesen ismeretlen világba csöppentek bele. A Jost Hungária Kft. harminc évvel ezelőtt egy szerény felvonulási konténerrel és egy maroknyi lelkes csapattal kezdte meg működését a városban, hogy mára a haszongépjármű-alkatrészek egyik globális szereplőjévé nője ki magát. Meglátogattuk a Veszprém határában lévő céget, hogy ott a nehéz fémmegmunkáló berendezések mellől érkező kollégákkal beszélgessünk a kezdetekről, a német tulajdonosi kultúráról, a gazdasági válságok túléléséről és arról a ritka kötelékről, amely harminc éve ugyanahhoz a csarnokhoz láncolja a gyár alapító munkatársait. tegnap 15:30

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.