Ma már ez nincs így, számtalan oldal segít nekünk abban, hogy ne maradjon időnk semmire.
Wikipédia
Mindig csak egy valamit akarsz megnézni. Egy adatot, ami tényleg fontos. Sőt, még az is lehet, hogy a munkádhoz kell (de persze ez elég ritka). Egy születési évszám, egy lemez kiadásának időpontja, vagy az elágazó szénláncú aminosavak listája - akármi. Az tök hamar megvan, de nézd csak, milyen érdekes, pont abban az évben adták ki azt a filmet, amit úgy szeretsz, annak a filmnek a főszereplőjével kapcsolatban már úgyis régen meg akartál nézni valamit, meg volt az a másik szám, amit ő énekel, annak mi is volt a címe? És máris hatvan megnyitott tabnál tartasz, ami még nem lenne baj, de a hatvanadik már nem a wikipédián nyílik, hanem a YouTube-on.
YouTube
Mert azt a számot, amiről pont most olvastál, meg kellene hallgatni, és a YouTube-on tuti fent van, azon lassan minden fent van, még az is, amit néha a buta lemeztársaságok meg stúdiók leszednek. Szóval megvan a szám, és még vagy másik hatvan változata, különböző előadóktól, és mindegyik pontosan ugyanolyan érdekes, úgyhogy meg kell hallgatni mindet, egészen addig, amíg a kapcsolódó videók között fel nem tűnik véletlenül valami más, mondjuk egy dohányzó macska, vagy egy fantasztikusan vicces részlet a Hivatalból vagy a Dokikból, és mivel a YouTube-on minden van, beleértve a sorozatepizódokat is, gond nélkül beszippanthat minket a fekete lyuk.
Amióta a magyar felhasználók is átvándoroltak a bookra, és a kollektíva elérte a kritikus tömeget, elég könnyen lehet komoly órákat elpazarolni. Nem is elsősorban a játékokról van szó, bár persze a répatermesztés is időigényes. A legneccesebb, amikor tulajdonképpen nem tudunk elszámolni az időnkkel. Ez egyébként általában hírszerző tevékenység után szokott történni, tehát amikor a különböző ismerőseinket kezdjük káderezni, akik a rosszul kezelt privacy beállításoknak köszönhetően az egész életüket kitették az internetre, vagy az exeket, akiket fel kéne hívni, de csak akkor, ha éppen nincs partnerük.