Európában sok helyen az ajándékokat Jézuska, azaz a Kisjézus hozza. Magyarországon például a gyerekek izgatottan várják, hogy december 24-én este a Jézuska megérkezzen és a fa alatt hagyja a meglepetéseket. Hasonló a helyzet Németország egyes részein is, ahol szintén a "Christkind" hozza az ajándékokat. Ez a szimbolikus figura angyalszerű, és gyakran az ünnepi misztérium része.
Spanyolországban és Latin-Amerikában a karácsonyi ajándékozás szorosan kapcsolódik a Háromkirályokhoz. Január 6-án, a Vízkereszt ünnepén érkeznek a királyok, akik a gyermekek számára édességeket és ajándékokat hagynak. A spanyol gyerekek gyakran leveleket írnak nekik, hasonlóan ahhoz, ahogyan máshol a Mikulásnak írnak kívánságlistát.
Az angolszász országokban az ajándékokért felelős főszereplő természetesen Santa Claus, azaz a Télapó. Az Egyesült Államokban, Kanadában, az Egyesült Királyságban és Ausztráliában Santa rénszarvasszánon érkezik, és a gyerekek zoknijaiba vagy a karácsonyfa alá helyezi az ajándékokat december 25-én reggelre. Ez a hagyomány a holland Sinterklaas figurájából fejlődött ki, aki viszont már december 5-én este hoz ajándékokat Hollandiában.
Olaszországban a hagyományos ajándékozó szereplő nem Santa Claus, hanem La Befana, egy jóságos boszorkány. Ő azonban nem karácsonykor, hanem január 6-án, Vízkeresztkor látogatja meg a gyerekeket, édességeket hagyva nekik, ha jók voltak, és szenet, ha nem.
Skandináviában a karácsonyi ajándékokért felelős figura egy helyi változata a Mikulásnak, akit Julenissennek hívnak. Norvégiában, Svédországban és Dániában a gyerekek december 24-én kapják meg az ajándékokat, amelyeket gyakran a család egyik tagja öltözik be és személyesen ad át.
Oroszországban és más ortodox keresztény országokban az ajándékok szilveszterkor vagy január 7-én, az ortodox karácsonyon érkeznek. Itt Gyed Maróz, azaz Fagy Apó a fő ajándékozó, aki gyakran Sznyegurocskával, a Hóleánnyal együtt járja az országot.
Japánban a karácsony nem vallási, hanem inkább popkulturális ünnep, ezért az ajándékozás nem kap akkora hangsúlyt. Azonban, ha sor kerül rá, az amerikai Santa Claus japán változata, Santa-san hozza az ajándékokat, általában december 24-én éjszaka.
Ahány ország, annyi szokás – az ajándékok érkezése mindenhol a helyi kultúra, hagyományok és vallási gyökerek különleges keverékét tükrözi. Az ajándékokkal érkező mesebeli figurák mind egy közös célt szolgálnak: mosolyt csalnak a gyerekek arcára és továbbadják az ünnep varázsát.