Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2026. március 16. Henrietta
Veszprém
10°C
2026. március 16. Henrietta
Veszprém
10°C

Külön kegyhelyek az autópályákon

2011. augusztus 16. 18:34 // Forrás: MTI
A hatályos jogszabály szerint lehetőség van az út mentén illegálisan elhelyezett emléktárgyak begyűjtésére.

Balesetveszély miatt nem lehet keresztet állítani, kegytárgyakat elhelyezni az autópályák mentén az úton közlekedési balesetben elhunytak emlékére, ám az Állami Autópálya Kezelő (ÁAK) Zrt. minden, általa üzemeltetett autópályán kialakított egy-egy kegyeleti helyet - tájékoztatta az MTI-t a cég szóvivője kedden.

Az MTI annak kapcsán kereste az ÁAK Zrt.-t, hogy az üzemeltető cég visszavonta korábbi engedélyét, így sem hozzátartozói, sem rendőr kollégái nem emlékezhetnek meg az M1-es autópályán egy éve motorbalesetben elhunyt főtörzsőrmesterről. A baleset helyszínénél állított keresztet lapértesülés szerint kihúzták a földből és elküldték az elhunyt rendőr édesanyjának munkahelyére.

Magyarországon szokássá vált a balesetek helyszínein koszorúkat, kereszteket, sírköveket kihelyezni, ez azonban illegális, hiszen erre engedélyt kellett volna kérniük a hozzátartozóknak az autópályát üzemeltető ÁAK Zrt.-től - mondta a szóvivő.

Tavaly ősz óta a cég már kérésre sem ad engedélyt emléktárgyak elhelyezésére az autópályák mentén, mert az balesetveszélyes és az útfenntartást, így például a hóeltakarítást is akadályozza. Béni Gyöngyi hozzátette: tavaly ősszel összeszedték és az autópályát üzemeltető cég telephelyeire vitték az emléktárgyakat.

A cég minden - általa üzemeltetett - autópályán kialakított egy-egy kegyeleti helyet. A pihenőhelyeken kopjafát állítottak és egy emléktáblát is elhelyeztek. Az emlékhelyek listája az Állami Autópálya Kezelő Zrt. honlapján található.

A főútvonalakat üzemeltető Magyar Közút Nonprofit Zrt. arról tájékoztatta az MTI-t, hogy emléktáblák elhelyezésére a közutak mentén csak akkor ad engedélyt, ha az nem veszélyezteti a forgalom biztonságát, vagyis a "kegyhely" kellő távolságra van az úttól, illetve a közelében a biztonságos megállásra szolgáló hely is található.

A hatályos jogszabály szerint lehetőség van az út mentén illegálisan elhelyezett emléktárgyak begyűjtésére. Az üzemeltető cég azonban - tekintettel az elhunytak családtagjainak érzéseire - nem tervezi ezek kampányszerű eltávolítását. A Magyar Közút Zrt. ugyanakkor az MTI-nek írt válaszában felhívta a gyászolók figyelmét, hogy a nem megfelelően felállított építmények az úton közlekedőkre veszélyt jelenthetnek.
 

vehir.hu
további cikkek
Rekordszámú szervezet nyert támogatást az állatvédő civil szervezeteknek szóló 1 milliárd forintos pályázaton közélet Rekordszámú szervezet nyert támogatást az állatvédő civil szervezeteknek szóló 1 milliárd forintos pályázaton Minden eddiginél nagyobb érdeklődés mellett zárult az állatvédő civil szervezetek támogatását célzó, 1 milliárd forintos keretösszegű pályázat. Az idei év januárjában meghirdetett felhívás eredményeként 472 állatvédő civil szervezet részesül állami támogatásban, ami újabb fontos lépés az állatvédelemben dolgozó civil közösségek megerősítésében – írta közleményében Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos. ma 16:51 Navracsics Tibor úgy kapcsolta össze a vasárnapi két nagy nagyrendezvényt, hogy azt mégsem fertőzi a közbeszéd állapota Navracsics Tibor Navracsics Tibor úgy kapcsolta össze a vasárnapi két nagy nagyrendezvényt, hogy azt mégsem fertőzi a közbeszéd állapota Navracsics Tibor, közigazgatási és területfejlesztési miniszter a Facebookra feltöltött videójában a vasárnapi fideszes Békemenet és tiszás Nemzeti Menet kapcsán osztott meg egy érdekes gondolatot, amelyben sikerült politikailag úgy összekapcsolni a két eseményt, hogy abban mégsem jelenik meg a két nagytábor közötti zsigeri ellentét. ma 15:03 A vizek tisztaságáért működött együtt partnereivel a Pannon Egyetem Pannon Egyetem A vizek tisztaságáért működött együtt partnereivel a Pannon Egyetem Sikeresen befejeződött a „Költséghatékony adszorbensek és vízszűrő töltetek kifejlesztése kockázatos gyógyszermaradványokra” című, 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2021-00309 azonosítószámú projekt. ma 10:47

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.