Napjainkban egyre elterjedtebb, hogy visszatérünk nagyanyáink jól bevált praktikáihoz, módszereihez, már ami a ház körüli teendőket illeti. Így – köszönve ezt a tudatosságnak és ésszerűségnek – újra előtérbe került például az aszalás, mint hagyományos és természetes tartósítási eljárás.
– Ezen művelethez vannak, akik elektromos eszközt használnak vagy tepsiben aszalnak, mindeközben több órán át környezetterhelő módon használják az áramot. Ezeknél a modern eljárásoknál jóval olcsóbb és ésszerűbb megoldás is létezik, például ha kemencében, úgynevezett „hulladékhővel” próbálunk meg tartósítani. Mégis, ami mindenekelőtt segítségünkre lehet, egy a kertbe kiállított, akár házilag is egyszerűen és frappánsan elkészíthető napkollektoros aszaló – mondja Szalay Tímea a Csalán Egyesület elnöke, aki maga is kipróbálta a fent emlegetett „kerti masinát”, sőt idén a „Csalános aszaló” segítségével rakta el a kertben megtermett javait.
– Mindez betakarítás idején bír nagy jelentőséggel, amikor a Nap áldásos sugarainak köszönhetően – pláne hőségriadó idején – akár egy-két nap alatt „bespájzolhatunk” gombát, paradicsomot, barackot, hagymát… tulajdonképpen bármit, egészen a fűszernövényekig. És ami a legjobb az egészben, ezen zöld tartósítási folyamat alatt a télire szánt finomság mit sem veszít a benne rejlő vitaminokból, tápanyagtartalomból – meséli Timi, s közben mosolyogva kínál fantasztikus ízű, frissen aszalt körtéjéből.
Amit jó, ha tudunk: az aszalványt légmentesen kell elzárni (befőttes üvegbe vagy légmentesen zárható műanyag tartájba), s később, fűtési szezon idején legalább egyszer érdemes megszellőztetni, átszárítani. Akkor érünk el jó eredményt, ha aszalt finomságunk rugalmas marad, így tudunk aztán azok hozzáadásával télvíz idején, sütés-főzés közben csodafinom ízeket varázsolni ételeinknek.
Akit érdekel a napkollektoros „csodamasina”, a XI. Ökovásár napján, szeptember 24-én Veszprémben, az Óváros téren megtekintheti azt.