Fülöp Zsuzsa, a Veszprémi Lisztérzékeny Klub vezetője elmondta, hogy a lisztérzékenyek sokszor elhagyatottnak és kétségbeesettnek érzik magukat, mivel ez a betegség nem szerepel úgy a köztudatban, mint például a cukorbetegség. Nehéz észrevenni, sokszor még az orvosok is más bajra gyanakszanak.
A konferencia célja, hogy a Veszprémben, illetve a megyében élő lisztérzékenyeknek segítséget adjon a mindennapi élethez. Szó lesz többek között arról is, hogy ha valaki a diétáját rendesen tartja, akkor ezzel a betegséggel hogyan tud együtt élni. Fülöp Zsuzsa felhívta a figyelmet, hogy ez nem is olyan könnyű, hiszen a gluténmentes élelmiszerek nehezen beszerezhetők és nagyon drágák. El szeretnék érni, hogy lisztérzékeny emberek is kapjanak támogatást, ezzel megkönnyítve életüket.
Réthy Ildikó gasztroenterológus segítséget fog nyújtani abban, hogy például a szülők is tudják, mikor kell lisztérzékenységre gyanakodni. Beszámol majd arról, mi változott az elmúlt években a diagnosztizálásban, ezenkívül egy lisztérzékeny jelző gyorstesztet is bemutatnak, melyet a gyógyszertárakban lehet majd megvásárolni.
A konferencián a diétáról is szó lesz, Pusztai János, a Szolnoki Lisztérzékeny Egyesület elnöke mesél majd a helyes táplálkozásról, és Hogyor Andrea, a Bakony Gaszt Rt. képviseletében tart előadást a gluténmentes étkezési lehetőségekről. Bajáról Veszprémbe utazik a Mester család, akik lisztérzékenyeknek gyártanak élelmiszereket, ők bemutatják, milyen finom palacsintát lehet készíteni ezeknek a betegeknek is. Ezen felül segítséget nyújtanak a megfelelő termékek beszerzésében is.
A szervezők minden érdeklődőt várnak – jöhet, aki ismeri a betegséget, aki érdeklődik, és akinek gyanúja van. A gyerekeket egész nap játékokkal és foglalkozásokkal várják, hogy a szülők tudjanak beszélgetni egymással, hiszen a lisztérzékenyeknek a kommunikáció is fontos, hogy tudják, nincsenek egyedül.
Időpont: szeptember 24. (szombat) 9.00-14.00
Hely: Veszprém, Mikszáth K. u. 13.