Veszprém Város Önkormányzata és a Veszprémi Érsekség idén két napon át örvendezteti meg a veszprémi lakosokat és az ide látogatókat, mivel október 1-jén és 2-án tartják a hagyományos Szent Mihály-napi búcsút.
Neveda Amália
– Idén először bővült két naposra a rendezvény. Sok programra új helyszínen, a Kolostorok és kertek rendezvényterén és a Jezsuita-templomban várjuk az érdeklődőket. A városvezetés is fontosnak tartotta, hogy a felújított Séd-völgybe is kitelepüljünk, hiszen a Gizella-napok után nagyon jó visszajelzések érkeztek a résztvevőktől. Így szombaton új helyszínen, sok újdonsággal várunk mindenkit, vasárnap pedig a hagyományokkal folytatódik a búcsú – árulta el Neveda Amália, a Veszprémi Művelődési Központ és Könyvtár igazgatója.
Hagyományőrző programok október 1-jén
A Jezsuita-templomban veszi kezdetét a Szent Mihály-napi búcsú „A régi Veszprém a malmok tükrében” című kiállítás megnyitójával október 1-jén, szombaton 13 órakor. Ezután a magyar népmese napja alkalmából mesesarkot alakítanak ki, majd 17 órától a veszprémi malmokról és a néphagyományokról mesél Magyar János építész.
A Kolostorok és kertek rendezvénytere 14 órakor népesedik be gyerekekkel a nép játékoknak köszönhetően, amit 15 órakor kézműves foglalkozások követnek. Neveda Amália elmondta, idén az iskolások körében hirdették meg a kis pásztorok versenyét, ahol különböző ügyességi feladatokat kell megoldaniuk a résztvevőknek pásztornak öltözve. Délután 4 órától terelési bemutatót is láthatnak az ide látogatók, ahol magyar pásztorkutyák mérik össze tudásukat.
Búcsú a Várban október 2-án
Vasárnap 10.30-kor ünnepi szentmisével kezdődik a nap, majd 12 órától a várszínpadon is beindulnak a programok. A pásztorok bejövetele és megáldása után „Jó ebédhez szól a nóta”, majd átadják „Veszprém virágváros” díját. A hangszerbemutató és népzenei előadás után a kicsik kerülnek a középpontba, hiszen a Kabóca Bábszínház „Farkasbarkas és Rókakoma” előadását láthatják az érdeklődők, majd a Kőris Zenekar muzsikál.
Október 2-án 13 órától kézműves foglalkozásokkal is várják a gyerekeket a Dubniczay-ház udvarán, ahol megismerkedhetnek a nemezeléssel, a csuhé- és lószőrfonással, a fémdomborítással és a cégérkészítéssel. A napot néptánccal és a kisbíró búcsúztatójával zárják.