Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Veszprémi emberek történelmi tárháza

2011. október 6. 14:57
A Veszprémi Hét Domb Egyesület és a Veszprém Megyei Levéltár összefogásának köszönhetően kiállítás formájában köszön vissza az 1975 előtti Veszprém.

A Veszprémi Hét Domb Egyesület 2006-ban jött létre azzal a céllal, hogy felkutassák Veszprém elfeledett kulturális értékeit. A civil szervezet programjai egy-egy történelmi emléket őrző hely vagy látványosság köré épülnek – tudtuk meg Rácz Katalintól, a Hét Domb Egyesület elnökétől. A belvárosi rehabilitációhoz kapcsolódva lehetőséget kaptak a beruházás színesítésére. Ötletükhöz a veszprémi polgárok segítségét kérték, hogy családi fényképekkel idézzék fel a mára már jobbára csak az idősek emlékeiben élő régi, 1975 előtti Veszprémet. Vasárnap (október 9-én) a beérkezett fotókból nyílik tárlat a megyei könyvtárban.


Rácz Katalin

– Milyen ötletük volt a belváros hangulatának javítására?

– „Aki nem hisz abban, hogy mennyi jó ember van, az kezdjen el valami jót tenni, és meglátja, milyen sokan odaállnak mellé.” Szerintem ezzel a Böjte Csaba idézettel lehetne legjobban jellemezni a munkánkat. A mostani vállalkozásunk is ezen alapszik. Már az Utcazene fesztivál ideje alatt is nagyméretű fotókat helyeztünk ki az építési területet elzáró paravánokra. A fotók Veszprémet ábrázolják 1975 előttről, és minden képet a város lakosaitól kaptunk. Most, hogy lehetőség van rá, szeretnék eloszlatni egy félreértést, ugyanis nem tartjuk meg a kölcsönkapott képeket. Amint beszkenneltük őket, természetesen rögtön vissza is adjuk őket tulajdonosuknak.

– Miért 1975-nél húzták meg ezt a határvonalat?

– Azért, mert szerintem eddig a pontig sokkal kevesebb kép készült, és sokkal ritkábban. Az emberek azt akarták lefényképezni, ami abban a pillanatban értékes volt – e képek valódi értékhordozó jelleggel bírtak.

– Mit tükröznek a Kossuth utcán kiállított képek?

– A beérkezett több száz kép alapján körvonalazódott a hatvanas-hetvenes években történt városrombolás, amit a Kossuth utca szenvedett meg a legjobban. Megrázóak ezek a felvételek, hiszen feketén-fehéren bemutatják a pusztítást.

– A város lakói az utcán kívül is láthatják majd ezeket a képeket?

Most vasárnap, október 9-én, délután fél ötkor tematikus bemutatót tartunk a megyei könyvtár olvasótermében, ahová meghívtuk a beküldött fényképek tulajdonosait. A felvételek készítőinek személyes történetei segítenek átélni a fotók által hordozott múltat. Természetesen helytörténészek is részt vesznek az eseményen, akik segítségével akár egy nagyobb folyamatba is belehelyezhetjük a képeket, s értelmezhetjük, hogy mi és miért történt.

– Milyen céljuk van még a fotókkal?

– Szeretnénk elkészíteni a képek elemzését. Ez a projekt élő folyamat; biztosan találunk a képek között olyat, amelyik megérdemli, hogy időtálló formában ott legyen az általa megörökített helyszínen. A már feldolgozott képekből készül egy adatbázis, amelyben helynév, személynév, évszám és épület alapján is lehet majd keresni a múlt emlékei között. Eddig 1200 kép érkezett be, de a felhívásunk továbbra is áll. Aki szeretne még fotókat küldeni, kérjük jelentkezzen a +36 30/377-8051-es számon.

A régi Veszprém családi fényképeken – „Veszprémi Kaleidoszkóp emlékkockák” kiállítás és beszélgetés időpontja: 2011. október 9., vasárnap 16.30, helyszíne: az Eötvös Károly Megyei Könyvtár olvasóterme.
 

Balassa Gergő
további cikkek
Kreml: Moszkva és Washington megállapodott a tárgyalások folytatásában közélet Kreml: Moszkva és Washington megállapodott a tárgyalások folytatásában A Kreml és a Fehér Ház megállapodott az ukrajnai rendezési tárgyalások folytatásáról – jelentette be Dmitrij Peszkov, az orosz elnök sajtótitkára újságírók előtt pénteken Moszkvában. tegnap 19:18 A betlehemi csillag lehet, hogy nem is egy csillag volt karácsony A betlehemi csillag lehet, hogy nem is egy csillag volt Vajon mi ragyoghatott Júdea egén abban az időben, amikor a történelem kereke új irányt vett? Máté evangéliuma szerint egy fényes csillag vezette a napkeleti bölcseket ahhoz a bizonyos betlehemi jászolhoz, a modern kori tudománynak viszont több reális válasza is van arra, hogy ez milyen csillagászati jelenségnek felelhetett meg. Ahhoz viszont, hogy megértsük a „csillag” természetét, nem elég a távcsöveinket az ég felé fordítanunk, bele kell helyezkednünk az ókori megfigyelő gondolkodásmódjába is. ma 0:23 Kik lehettek valójában a napkeleti és bölcsek és tényleg hárman voltak? Egyáltalán nem biztos közélet Kik lehettek valójában a napkeleti és bölcsek és tényleg hárman voltak? Egyáltalán nem biztos Bár nem is gondolnánk, de a Biblia egyik legrejtélyesebb története a napkeleti bölcsek látogatása a gyermek Jézusnál. A betlehemi jászol mellett térdelő három alak képe annyira beleivódott a kultúránkba, hogy szinte fel sem tűnik, mennyire kevés konkrétumot őriztek meg róluk a történetírás legkorábbi forrásai. Ha lehántjuk a történetről az évszázadok alatt rárakódott népi kegyességet és a művészeti ábrázolások romantikáját, egy olyan ókori történet bontakozik ki előttünk, amely a Perzsa Birodalom papságától a babilóniai csillagászokon át egészen a nabateus karavánutakig vezet. tegnap 0:11

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.