Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

130 éve született Kittenberger Kálmán

2011. október 7. 18:14
A jeles esemény alkalmából péntek délután az állatkert névadójának szobránál koszorúzással egybekötött megemlékezést tartottak.

Tengerdi Győző ünnepi köszöntőjében ismertette az 1881-ben született Afrika-kutató életútját. – Kittenberger Kálmán nevét még a gyerekek is ismerik, de a felnőttek számára is ismerősen cseng – kezdte a HM Verga Zrt. vezérigazgatója.

– Szegény család harmadik gyermekeként született, s ez meghatározta gyerekkorát, sokat kellett küzdeni céljai eléréséért. Tanítói pályát választott, majd huszonegy éves korában kijutott álmai földjére, Afrikába, ahol tizenhat évet töltött. Az első világháború alatt hadifogságba esett, és öt évig Indiában volt hadifogolytáborban. Hazatérése után a Nimród vadászújság főszerkesztői székébe ült – sorolta Kittenberger Kálmán életének mérföldköveit Tengerdi Győző.


Tengerdi Győző

– A híres író, Fekete István, hihetetlen nagy teherbírású és szenvedélyes emberként jellemezte Kittenberger Kálmánt, akinél szerényebb és egyenesebb embert nem ismert a világon – emelte ki a vezérigazgató.

Tengerdi Győző végezetül a jelenlévő kisiskolásokhoz fordult, és példaként állította eléjük a vadász, felfedező, író, szerkesztő, zoológus és tudós életét és küzdeni akarását. – Ilyen példaképet válasszatok magatoknak, aki szerény körülményei ellenére is elérte a maga elé kitűzött céljait – zárta köszöntőjét.

Az ünnepélyes megemlékezés zárásaként a résztvevők megkoszorúzták az Kittenberger Kálmán Növény- és Vadaspark névadójának főbejárat melletti bronz mellszobrát.

 

Kittenberger Kálmán (1881–1958) Léván született Afrika-kutató, állattani gyűjtő, útirajzíró. Léván tanítóképzőt végzett, majd a budapesti polgári iskola tanárképzőjében folytatta tanulmányait. Hatszor kereste fel Kelet-Afrika állatföldrajzi szempontból leggazdagabb és legérdekesebb területeit. Afrikában eltöltött évei alatt hatalmas munkát végzett. Megteremtette a Nemzeti Múzeum gyűjteményének 80 %-át, amely mintegy hatvanezer példányból áll. Élete során háromszáz új fajt fedezett fel, közel negyvenet róla neveztek el. A veszprémi állatkert 1958-ban, halálának évében vette fel Kittenberger Kálmán nevét.

Balassa Gergő
Kovács Bálint
további cikkek
A párizsi olasz nő, aki az ujjai köré csavarta van Gogh-ot kultúra A párizsi olasz nő, aki az ujjai köré csavarta van Gogh-ot Tegyünk egy kirándulást a monarchia korabeli Párizsba, térjünk be a Tambourin kávéházba, és ismerjük meg tulajdonosát, aki nőként nemcsak vállalkozó, a művészet pártolója és modell volt, hanem a kedvenc holland festőnkkel is közelebbről megismerkedett! ma 11:16 A januári zsenik öröksége A januári zsenik öröksége Január hónapja számos géniuszt adott a világnak, akik különböző területeken hagytak maradandó nyomot. Három ilyen kiemelkedő személyiség Isaac Newton, Edgar Allan Poe és Paul Cézanne, akiknek történetei nemcsak inspirálóak, de tele vannak érdekességekkel is.  tegnap 15:14 Két év után idén újra lesz VEN kultúra Két év után idén újra lesz VEN A Pannon Egyetem nyilvánosságra hozta az idei, a 31. Veszprémi Egyetemi Napok (VEN) dátumát. A hagyományosan kétévente jelentkező fesztivál tavaly pihenőn volt, idén viszont április végén ismét alkonyattól pirkad az egyetem felső kampuszán. tegnap 9:36 Golden Globe-ot nyert Demi Moore kultúra Golden Globe-ot nyert Demi Moore A nagy nyertes az Emilia Pérez című spanyol nyelvű musical, ami egy mexikói drogbáróról szól. Az alkotás négy kategóriában nyert, a többi között a legjobb vígjáték vagy musical, illetve a filmben játszó Zoe Saldana megkapta a legjobb női mellékszereplő díját. 2025. január 6. 11:30

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.