Az MDF „Normális Magyarországért Programja” deklarálta, hogy fontos szerepének tartja az autonóm civil társadalom megerősítését, mindezt politika felett álló eszközökkel.
Bár a civil szervezetek – hangsúlyozta Pettkó András – működési problémái mások, eltérőek, abban azonban megegyeznek, hogy vannak megoldásra váró, s általános nehézségek. Ilyen például a pályázati rendszer, hiszen a legtöbb pályázat jellemzően előfinanszírozott, csakhogy a pénzhez sokszor megkésve, esetlen a program végén (vagy utána) jutnak hozzá. Az ún. utófinanszírozású pályázatok pedig likvid tőkét feltételeznek, de még az önrész finanszírozása is gondot okoz sokszor.
Gond van a civil szervezetek pénzintézeti „elismerésével” is. Több esetben nem létező kategóriaként kezelik azokat, mivel nem hitelképesek, s a folyószámla-vezetési díjak a profitorientált vállalkozások bevételeihez mértek.
A szervezetek egyharmad része jól működik, másik egyharmaduk vegetál, s a maradék egyharmad nem is működik. Gondot okoz, hogy nem működik egységes civil adatbázis, s nagy a bürokrácia.
A fentiek is alátámasztják, miért is akar az MDF mindezeken változtatni anélkül, hogy az politikai befolyásoltságot vonzana maga után.
Éppen ezért a Magyar Demokrata Fórum összeállított egy 15 pontból álló listát, amely a párt – a civil szférát érintő – konkrét lépéseiről ad tájékoztatást. Ebben többek közt szerepel a jogalkotás, a pénzügyi háttér stb. Szeretnék elérni, hogy létrejöjjön egy „civil bank”, amely 3-6-9 hónapra nyújtana hitelt a különböző (már megnyert) pályázatokra.
Befejezésül Pettkó András elmondta, hogy a Magyar Demokrata Fórum tárgyalássorozatot kezdeményez a civil szervezetek képviselőivel, hogy velük egyeztetve dolgozza ki a jogalkotási rendszerbe való bevonásukat.