A nyolcfős delegációt az egyik tudományos ipari park
igazgatója, az LCD monitorgyártó cég vezérigazgatója, a gazdasági, valamint a külügyminiszter
helyettesei, a parlament alelnöke és a két hónapja megválasztott tajvani
köztársasági elnök is fogadta. Minden potentát vendéglátóval, cégvezetővel és
politikussal hosszas tárgyalásokat folytattunk, s azt mondhatom, hogy egy
komoly, minden kérdésre kitérő programot készítettek elő számunkra - mondta a
Vehírnek Lasztovicza Jenő. Majd hozzátette, hogy a fogadtatásuk messze
felülmúlta azt, amit vártak. A tajvaniak kimutatták, hogy fontos számokra
Magyarország, s minden téren a kölcsönösen előnyös együttműködés lehetőségét
keresik.
A gazdasági kapcsolat Tajvan számára azért fontos, mert új üzemeket, gyárakat létesítenének. Helyben szeretnék folytatni a kutatásokat, viszont az üzemeket külföldön építenék, ahol biztosított a hatékony, szakértelemmel bíró munkaerő. Tajvannak, akárcsak Kínának Európa a legnagyobb piac, ezért a beruházásait is ide tervezi. Hazánknak ez újabb munkahelyeket jelent elsősorban. Ugyanakkor a tajvaniak felhívták a delegációnk figyelmét arra, hogy Magyarország jóval kevesebb árut szállít Tajvanba, mint amennyit az fogadni tudna. A hozzánk érkező import pontosan a hússzorosa az oda érkező exportunknak. A gazdasági miniszter és szakértői szerint élelmiszeriparunk abszolút versenyképes lehet a tajvani piacon - mondta Lasztovicza. A szóbeli szándékot egy együttműködési megállapodás aláírása is követte a fővárost körülölelő Taoyuan Megye magisztrátusával. Ez a terület bír egyébként a legfejlettebb gazdasággal a szigetországban. A megyei közgyűlés elnöke egy testvérvárosi kapcsolatot is szorgalmazna Taoyuannal.
A gazdasági együttműködésnek viszont ára is van. A tajvaniak amellett, hogy több szempontból kiemelték Magyarországot az európai államok közül, például az ő megítélésük szerint is stratégiailag jó a fekvésünk és fejlett humánerőforrásunk, azért van min javítanunk. Felhívták a figyelmünket arra, hogy adórendszerünk jelenlegi formájában problematikus, és átalakításra szorul. Tajvanban a személyi jövedelmet 11 százalék adó terheli, míg az ÁFA mindössze 5 százalék. Ennek ellenére jók a megélhetési viszonyok.
Lasztovicza Jenő elmondta, hogy útjuk során a Kainan Egyetemre is ellátogattak, hiszen az együttműködésben nemcsak a gazdaság, hanem az oktatás és kultúra területén is vannak elképzelések. A Kainan Egyetem egy magyar partner keres, melynek 20 hallgatóját fogadnák, képeznék, tanítanák és alkalmaznák kutatásaikban. Ez az egyetem a Pannon Egyetem is lehet, hiszen vegyipar területén élen járunk, melyre a tajvaniak kiemelt figyelmet fordítanak - hangsúlyozta Lasztovicza. 13 diák jelentkezését az elnök már magával is vitte a találkozóra.
Jó vendégként a Veszprém Megyei közgyűlés elnöke
viszontlátogatásra hívta Taoyuan Megye vezetését, erre a találkozóra
novemberben kerülhet majd sor. Mindenképp említésre méltó, s a magyarok iránti
gesztust mutatja, hogy a hazautazás előtt delegációnktól a reptéren maga a
kínai külügyminiszter búcsúzott el.
Arra a kérdésre, hogy van-e mit tanulnunk a távol-keleti
országtól, Lasztovicza Jenő úgy válaszolt: szervezettségüket és optimizmusokat
mindenképp irigyelhetjük. Tajvanban az emberek az őket ért viszontagságok
ellenére derűsek, jókedvűek, szinte mindig mosolyognak. Nem sújtják őket magas
adókkal, és jobbak a megélhetési körülmények, mint hazánkban!