A Vehír kérdésére, hogy van-e valamilyen kívánságuk a gyerekeknek, hogy mit szeretnének csinálni, a tanárnő úgy válaszolt, szeretnének minél több időt a strandon eltölteni, úszni és fürdeni. A kínai és a magyar konyha különbsége nem vitás, megnyugtattak bennünket, hamar megkedvelték a magyar ízeket.
A csoportnak előre eltervezett programja van, egészen augusztus 25-ig, amikor útnak indulnak haza Csillabércről. Vélhetőn nem fognak unatkozni, bejárhatják az erdei tanösvényt, ahol a Zánka környéki fákat, cserjéket, állatvilágot ismerhetik meg. Hajókiránduláson is részt veszne, valamint ellátogatnak a balatonedericsi Afrika Múzeumba és Szafari Parkba. Mivel a csoport több mint fele lány, így a tihanyi Babamúzeum megtekintése minden bizonnyal érdekes lesz a számukra. A gyerekek oktatáson is részt vesznek, megismerkedhetnek hazánk hagyományaival, tájaival, illetve a magyar gyerekek életével. Az augusztus 8-i Pekingi Olimpia megnyitó ünnepségét saját kérésükre kivetítőn láthatják.
A környékbeli látnivalók felkutatása mellett az üdülőcentrum animátorai gondoskodnak arról, hogy a fiatalok ne unatkozzanak egy percet sem. Az meghatározott kirándulásokon kívül spontán kezdeményezésekben is van részük. Így például, a napokban az asztali tenisz válogatott tartózkodik az ifjúsági centrumban, a gyerekek velük edzhettek. A Vehírnek Lan xin, az egyik kínai kisfiú néhány mondatban beszélt eddigi benyomásairól, elmondta, hogy nagyon gyönyörűnek tartja az országot, sok a zöld, és tiszta a levegő. Leginkább mégis a strand és az augusztus 20.-i tűzijáték villanyozza fel.
A Vehír felkereste a Külügyminisztériumot, illetve a Magyar Nemzetközi Fejlesztési Segítségnyújtási Kht.-t (HUN-IDA) is. Az Ázsiai és Csendes-óceáni Főosztály helyettes vezetője, Kuti László elmondta, hogy a vendégek ellátásának teljes összegét a tárca vállalta magára. Ez magába foglalja az utaztatás, az ellátás költségeit. Pontos összegről még nem tudott nyilatkozni, ugyanis ún. futó projektről van szó, amikor csak a számlák végleges összegzése után lesz kiszámítható, mennyibe is került a gyermekek és kísérőik ellátása. A HUN-IDA ügyvezető igazgatója, Bárány Ibolya arról tájékoztatott bennünket, hogy a kapcsolat felvételére egyrészt a Külügyminisztérium, másrészt a hazánk kínai nagykövetsége közötti jó kommunikációs kapcsolatnak köszönhetően került sor.
A HUN-IDA szerepe ebben a koordináció és a logisztika. Így ők kötik a szerződéseket (pl. a zánkai és a csillebérci táborokkal), egyeztetnek rendezvény- és egyéb időpontokat, de munkájuk része az étrend is. Bárány Ibolya azt is hozzátette, hogy a Külügyminisztérium és a kínai nagykövetség egyeztetett a programokról (ezek kulturális, sport- és egyéb események).
Koritár Máté, a HUN-IDA projekt koordinátora a helyszínen elmondta, hogy a májusi katasztrófát követően a külügyminisztérium felajánlást tett, hogy finanszírozzák az 50 diáknak és 7 felnőttnek a három hetes itt tartózkodását, ami tartalmazza az utazás, a szállás valamint a programok minden költségét, tehát a zánkai 11 napot és a csillebérci 10 napot. A hét felnőtt között vannak pedagógusok, felügyelők, tolmács és orvos is. A külügyminisztérium felajánlásának megvalósítására most augusztusban került sor. Nem csak hozzánk érkeztek az árván maradt gyerekek, más országoktól is kaptak a miénkhez hasonló meghívást. A HUN-IDA Kht. a Magyar Külügyminisztérium hivatalos Végrehajtó Szakintézménye, amely 2001-ben jött létre. Az intézmény elsődleges célja, hogy támogassa Magyarország aktív részvételét a nemzetközi fejlesztési együttműködési programokban.
Zatkalik András - Kovács Manuela