A Magyar Irodalomtörténeti Társaság és a Veszprémi Petőfi Színház közösen emlékezett meg meg Sarkadi Imréről születésének 90., halálának 50 évfordulója alkalmából nemrég a Városi Művelődési Központban. Az eseményen részt vett Oberfrank Pál, a teátrum igazgatója, aki az író és a veszprémi színház kapcsolatáról beszélt.
A rendezvényen Kanyár Erika, a Magyar Irodalomtörténeti Társaság Veszprém megyei tagozatának alelnöke Sarkadi Imre életéről, műveiről tartott előadást. Ehhez kapcsolódott Oberfrank Pál, aki többek között felelevenítette a színháznak azt az időszakát, amikor Sarkadi Imre két művének (Ház a város felett, Köműves Kelemen) ősbemutatóját Veszprémben tartották.
A Veszprémi Petőfi Színház hosszú évtizedekig a magyar irodalom elismert bástyája volt. A színház sorsa sokáig összeforrt a magyar dráma sorsával. A hetvenes években Németh László a színház és a kortárs magyar irodalom kapcsolatának ápolását példaértékűnek nevezte. A színház büszkélkedhet azzal, hogy Sarkadi Imre két művének az ősbemutatójának is otthont adhatott. A Ház a város mellett című művét 1967. április 14-én mutatták be Veszprémben. A három felvonásos színművet a kétszeres Kossuth-díjas rendező, Horvai István állította színpadra. Olyan színészek léptek színpadra ebben az előadásban többek között, mint Bicskey Károly, Ruttkay Mária, Tánczos Tibor, Dobránszky Zoltán, Kenderesi Tibor vagy épp Nagy Zoltán.
A veszprémi színház 1973/74-es évadában tűzte műsorra Sarkadi Imre legendás művét, a Köműves Kelement. Az 1974. január 25-ei ősbemutató rendezője Valló Péter volt. A főszerepet Cserhalmi György formálta meg. A darabban szerepelt Dobák Lajos, Tánczos Tibor, Nagy Zoltán, Harkányi János és Meszléry Judit, akit idén választott a színház örökös tagjának.
A Köműves Kelemenből az 1980-as években rockballadát készített Szörényi Levente és Bródy János. Sarkadi Imre művéből Ivánka Csaba írta a színpadi változatot. A Veszprémi Petőfi Színház 1988. június 23-án mutatta be a zenés darabot Hegedűs D. Géza rendezésében. A nagy sikerű produkcióban Borbiczki Ferenc játszotta Kelement. Az előadásban a nézők láthatták még többek között Fazekas Istvánt, Kolti Helgát, Kömíves Sándort, Hullan Zsuzsannát, Kőrösi Csabát, Nyirkó Istvánt, Várnagy Zoltánt, Kolos Istvánt. A darab koreográfusa a legendás Novák Ferenc volt. Az előadás olyan sikeres lett, hogy még a Szovjetúnióban, Kurszkban is bemutatta azt a veszprémi társulat.