A krisztusi korában lévő épület (1975-ben adták át nem kis csinnadrattával) több alkalommal is próbálkozott a panelprogram lehetőségeivel élni, de egészen 2006-ig nem sikerült átütő megoldást találni. A húszemeletes új intézőbizottsága már nagyobb hatékonysággal működött, s zászlajukra tűzték a városszerte már bevált panelprogram megvalósítását. A fölgyorsult tárgyalások eredményeként tavalyelőtt hozzá is jutottak az állam és az önkormányzat támogatásához, azaz 104 millió forinthoz. Bár az összeg jelentősnek tűnik, egy százharminc lakásos épületnél csak a nyílászárók (ablakok) száma ezer körüli. A felújítás része emellett a tető szigetelése, valamint a külső burkolat (hőszigetelt) cseréje is.
Mint a legtöbb tömbháznak, a húszemeletesnek is egyik „rákfenéje” a fűtés, még pontosabban a hőmennyiség mérése. Mivel zsebbe vágó a tétel, a lakók több mint fele már élt is a mérők felszerelésének lehetőségével (logikus a többi lakó igénye is: akkor szereltetik fel a mérőket, ha az ablakok cseréje már megtörtént).
A húszemeletes – a program sikere esetén – „hízna” is, ugyanis a külső hőszigetelés mintegy nyolc centivel vinné kijjebb a falakat. A helyenként lepotyogott fekete mozaik helyébe pedig egy vidámabb (eternit alapú) színű burkolat kerülne. A külső megújulás a tetőre is vonatkozik, ahonnan az antennaerdő részben eltűnne.
A tervek reálisak voltak, ám a számításba (pontosabban a számolásba) hibák csúsztak: kiderült, hogy a teljes projekt a fent említett keretből nem valósítható meg.
Az épület intézőbizottsága megvált a kijelölt kivitelezőtől, s 2007-ben a Veszprémi Építész Műhely Bt.-vel kötöttek szerződést. Az újabb becslések nagyságrendileg magasabb költségeket jelöltek meg, a lakók nagy része a megemelt terheket nehezen, vagy egyáltalán nem viselné el.
Ha a húszemeletes elesik a panelprogram lehetőségeitől, nagyon messzire kerülne az áhított felújítás. Az érintettek mindegyike pedig nagyon szeretné, ha méltón (s olcsóbban!) élhetnének a város tetején.
A Vehír felkereste a polgármesteri hivatalban a Városépítészeti Iroda vezetőjét, Schmidt Istvánt, aki érdeklődésünkre elmondta, hogy továbbra is folyamatban van a 2007-es program (ezt még a hivatal bonyolítja le, de az ideieket már a lakóközösségek). Megerősítette, hogy a lakóközösség kérte a város segítségét, hiszen jogerős építési engedély birtokában vannak. A hivatal elindította a közbeszerzési eljárást. Ennek első fordulójában az ajánlattevők beérkező pályázatait vizsgálják meg, majd a másodikban a beruházás költségeit.
Megtudtuk azt is, hogy cseppet sem lehetetlen, hogy olyan vállalkozást találjanak, amely olcsóbban végezné el a kivitelezési munkálatokat. Erre már a megyeszékhelyen is volt néhány jó példa. Ha ez „bejön”, a társasház költségei akár pár tízmillióval is csökkenhetnek. Az elnyert összeg és a lakóközösség ötvenmilliónyi pénze nagy valószínűséggel nem lesz elegendő, de egy kedvező hitelkonstrukció sokat lendíthet az ügyön.
A társasház képviselői egyébként megkeresték a hivatalt egy támogatás ügyében, s van is szándék arra, hogy megkapják azt (összeg még nem ismeretes).
Schmidt István úgy fogalmazott, hogy a közbeszerzés lezárultával készül majd egy előterjesztés, amelyet a közgyűlés fog megvitatni. Az idő azonban sürget – tette hozzá az irodavezető –, mert október végéig eredményt kell felmutatni. Ez lehet a sikeres közbeszerzési eljárás, de adott feltételek mellett akár fél esztendőt is lehet „nyerni” a húszemeletes panelprogramjának érdekében.