Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

A Kultúrháztól a bábszínházig

2012. január 10. 7:31
Czoma-Szegedi Nóra „anya-sorozatot” indít a vehir.hu-n – az első rész előtt rövid bemutatkozó-interjúra kértük fel.

– Az anya projekt előtt mivel foglalkoztál?

– A Kabóca Bábszínházban voltam bábszínész, és szociális munkásnak tanultam a Veszprémi Érseki Hittudományi Főiskolán.

– Több sajtorgánumban is dolgoztál az évek során, melyek voltak ezek, és melyikre emlékszel vissza legszívesebben?

– Először az Index Veszprémnek kezdtem el írni, alig húszévesen, majd az ugyancsak veszprémi Rádió1 ügyvezetőjének asszisztense voltam. Aztán a Veszprém Presszó következett, a Presztízs Magazin, és nem túl régen az ezolive.hu-n is jelentett meg írásom. A legkedvesebb a legelső volt, az Index, ott tanultam a legtöbbet. Nagyon szerettem a társaságot, akikkel együtt csináltuk, bár akkor én voltam a legfiatalabb, soha nem éreztem ezt hátránynak, mindenki csak biztatott.

– Ha jól tudom, országos elismerésben is részesültél egyik írásod kapcsán. Mesélnél erről?

– Igen, ezt is az Indexnek köszönhetem. A Magyar Újságírók Országos Egyesülete létrehozott egy alapítványt, Dr. Szegő Tamás jogász-újságíró emlékére. Az alapítók a szegényekkel, az elesettekkel, az érdekeik érvényesítésére képtelen embertársainkkal foglalkozó harminc év alatti újságírókat díjazzák. Az ezüst emlékérmet kaptam én a mássággal, illetve a hajléktalan-léttel foglalkozó írásaimra 2005-ben a www.indexveszprem.hu-n megjelent cikkeimért. Nagyon vicces volt a díjátadón, hogy amikor a budapesti nagymenők bemutattak, külön rákérdeztek, hogy hol van Fűzfőgyártelep, ahol akkor éltem, annyira vidéki voltam…

– Jelent meg saját könyved is. Mit kell tudni róla?

– A címe Vénusz-dombi mesék, ami ugyancsak Indexes cikkgyűjtemény, nyomtatásban. Pikáns, tizennyolc év felettieknek szóló történetek vannak benne. Kiírtam magamból a sok élményt, amit a kalandozásaim adtak a „férfi-galaxisban”. Érdekessége, hogy a benne lévő erotikus jellegű illusztrációkat a mostani férjem készítette, pedig akkor még éppen csak a keresztnevén szólítottam. Ennek kapcsán a „királyi tévé” Kultúrház című műsorában is szerepeltem.

– Mi a legjobb a kisgyermekes anyaságban?

– A kisgyermek. Főleg, ha kettő van belőle, mint nálunk, hiszen ikreink vannak. Egy vagány kisfiú, és törékeny, de határozott kislány. Ez benne a legjobb. Egyébként meg nagyon nehéz anyának lenni. A mai világ nem könnyíti meg a dolgunkat, változtak az elvárások, miközben a lényege semmit. Hiszen aki anya lesz, kicsit megszűnik önmagának lenni, ez egóját földbe tiporja az a pár kilós kis élet, akit a világra hoz. De ezt csak az értheti, akivel megtörtént, mert amíg nekem is csak dumáltak róla, nem bírtam felfogni.

– Várod a munkába való visszatérést?

– Nem. Szeretnék eljutni odáig, hogy a pelenka-agyam visszatérjen a megszokott működéséhez, de ahhoz valaminek történnie kell belül. Ez olyan értelmi állapot, mint amikor egy pasira rájön a kangörcs. Csak egy dolog lebeg a szeme előtt, másra használhatatlan. Na, ha képes leszek újra „én” lenni, az már elég lesz. Majd utána lassan jöhet a munka.

– Jó lesz az „anya-sorozatod”?:)

– Erre majd az olvasók adják meg a választ…
 

Szaksz Balázs
vehir.hu
további cikkek
Hátsó füves történetek a polgármestertől közélet Hátsó füves történetek a polgármestertől „Nehogy már ennek a kopasz törpének ne tudjatok gólt lőni!” – hangzott el régen egy Gyulafirátót – Balatonkenese focimeccsen a nézőtéren felfokozott hangulatban. De pont az ilyen őszinte, zsigeri reakciók miatt is van különös hangulata a falusi futballmeccseknek, ahol megszűnnek a társadalmi különbségek az emberek között és mindenki csak a játéknak él. Pont, ahogy az említett példa is mutatja, hiszen a kenesei kapus, aki védte akkor a hálót, Veszprém későbbi polgármestere, Porga Gyula volt. Most pedig éppen ő tartott szubjektív tárlatvezetést a Laczkó Dezső Múzeum, falusi futballéletet bemutató kiállításán, a Hátsó füvesen. 2026. június 22. 17:04 Az éjszaka, amikor bármi megtörténhet Az éjszaka, amikor bármi megtörténhet Múlt vasárnap, június 21-én volt az év leghosszabb napja. Sokan ilyenkor automatikusan a Szent Iván-éjre gondolnak, de vajon tényleg ugyanazt ünnepeljük? Ha a nyári napforduló már mögöttünk van, akkor mit is jelent pontosan a ma esti Szent Iván-éj, és mi maradt a régi hagyományból? tegnap 16:28 Sikerszerzőket hoz Salföldre a Margó nyári irodalmi fesztiválja programajánló Sikerszerzőket hoz Salföldre a Margó nyári irodalmi fesztiválja Dedikálásokkal, beszélgetésekkel, színpadi és zenei programokkal várja a közönséget a Margó nyári irodalmi fesztiválja augusztus 13. és 15. között a Káli-medencében. 2026. június 22. 11:49

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.