Az „Ádámok és Évák ünnepe” című kezdeményezésben idén megközelítőleg 150 tanuló vesz részt. A csoportok Pataki András rendező irányításával január 15-én, vasárnap késő esetig próbáltak a teátrumban.
A diákok szabadon választhatják meg, hogy milyen stílusban és felfogásban dolgozzák fel az általuk kiválasztott bibliai történetet. Az előadásban majdnem egyforma arányban szerepelnek az Ó- és Újszövetségből kiválasztott jelenetek.
Pataki András és az Ipari Szakközépiskola és Gimnázium tanulói
– Nagyon izgalmas ez a játék, jó látni, átérezni azt, miként gondolkodnak a Bibliáról a mai fiatalok. Az előadás olyan lesz, mint amilyenek ők. A sokszínű, egyéni, rendkívül nyitott felfogás mellett a zene segítségével egységet teremtünk a jelenetek között. A csoportok egy színpadi térben dolgozhatnak, nincs idő átdíszítésekre, ezért minimális díszletmozgást tudunk garantálni, a jelmezeket is szabadon készíthetik el maguknak a szereplők – mondta Pataki András, a Forrás Színház igazgató rendezője, aki szerint nagyon fontos, hogy a diákság így még jobban meg tudta ismerni az emberiség alapművét. Annak is örül, hogy a remek kezdeményezésnek és játéknak köszönhetően a színház világával, annak semmihez sem hasonlítható teremtő erejével ismét találkozhatnak a fiatalok.
Színpadon a Padányisok
Veszprémből az Ipari Szakközépiskola és Gimnázium, a Padányi Bíró Márton Római Katolikus Gimnázium, a Közgazdasági Szakközépiskola, a Lovassy László Gimnázium, a Medgyaszay István SZGKI, a Táncsics Mihály Szakközépiskola, Szakiskola, a Séf Szakképző Iskola, a Dohnányi Ernő Zeneművészeti Szakközépiskola és a Kozmutza Flóra iskola tanulói mutatnak be egy-egy jelenetet a Bibliából. Balatonalmádiból a Magyar-Angol Kéttannyelvű Gimnázium, Pápáról a Petőfi Sándor Gimnázium és a várpalotai Képesség- és Tehetségfejlesztő Magániskola diákjai lépnek fel.
A szolnoki színházból indult kezdeményezéshez tavaly csatlakozott a veszprémi társulat, „Az ember tragédiáját” láthatták a nézők a diákok előadásában, idén pedig a Biblia jeleneteiből születnek az alkotások. Az eltérő stílusú jeleneteket és az azokat átkötő zenét a Dohnányi Ernő Zeneművészeti Szakközépiskola növendékei játsszák. Az elképzelések szerint mintegy harminctagú zenekar kíséri majd az előadást élőben. A zeneszerző Vörös Boglárka zenetanár.
Vörös Boglárka
– Ebben a játékban az egyik nagy kihívás az volt, hogy előre kellett megírni a zenét, úgy, hogy még a jeleneteket nem láttam, nem ismertem a stílusukat. Remélem, sikerül egységben tartanunk ezt az igazán színes, érdekes előadást. Drukkolok a csoportoknak, és annak, hogy igazán emlékezetes élmény legyen mindenki számára ez a közös produkció – mondta Vörös Boglárka.
A pápai Petőfi Sándor Gimnázium diákjai
Az előadás nem színjátszó vetélkedő, nem lesz zsűri és külön értékelés sem. Pataki András azt mondta erről: aki ebben az előadásban részt vesz, az mindenképp nyertes, mert egy nemes és nagy kihívásban győzött.