Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

A Balaton is érzi az őszt / – csökkenő vízhőmérséklet –

2008. október 15. 9:35 // Forrás: MTA Limnológiai Kutatóintézet Tihany
A Balaton élővilága is jelzi az ősz beköszöntét: a tóban nagyon alacsony az algák össz-mennyisége – olvasható az MTA Balatoni Limnológiai Kutatóintézetének közleményében. A tó nyíltvízi részein gyakorlatilag elfogyott a lebegő mikroszkopikus algák számára felvehető tápanyag: a nitrogénvegyületek (ammónium, nitrátok) koncentrációja alacsony, a foszforé a kimutathatósági határ közelében van.

Viszonylag magas a Zalában a felvehető foszfor koncentrációja (literenként 60 mikrogramm). Ez csaknem eléri a folyó vizében mérhető nitrogén literenkénti 70 mikrogrammos koncentrációját. A viszonylag jó foszforellátás kedvező lehetne a fonalas nitrogénkötő kékalgák szaporodására, amit azonban a vízhőmérséklet csökkenése (11-12 °C) már megakadályoz.

                

Az algák összes mennyisége nagyon alacsony: október 7-én az algában leggazdagabb Keszthelyi-medencében is csupán 8 mikrogramm volt literenként. A kékalgák már pusztulófélben vannak, és kitartósejteket képeznek a vízhőmérséklet csökkenése miatt.
”Érdekességként megemlíthető, hogy a víz hőmérsékletének csökkenésével egy alacsony hőigényű parányi algának (Chrysochromulina parva) elszaporodását figyeltük meg, amelynek egyedszáma meghaladta a tízezret egy köbcentiméter vízben. Ennek a világszerte előforduló, de nem túlságosan gyakori szervezetnek előfordulását hazai holtágakból már közölték, de balatoni előfordulásáról eddig nem volt tudomásunk" - hangsúlyozza a közlemény.

A Balaton vízminősége továbbra is kiváló, a vízszint ideális.

 

Zatkalik András
további cikkek
35 év alatt a demokrácia is érett felnőtté vált a vármegyében közélet 35 év alatt a demokrácia is érett felnőtté vált a vármegyében A vármegyei önkormányzat megalakulásának 35. évfordulóját ünnepelték péntek délelőtt a Megyeházán. ma 14:42 Grace és Gloria: A szeretet mentőöve a halál árnyékában kultúra Grace és Gloria: A szeretet mentőöve a halál árnyékában Tom Ziegler amerikai drámaíró műve különös érzékenységgel beszél az elmúlásról, a gondoskodás szerepéről és arról, hogyan képes két idegen ember egymás lelki támaszává válni a legnehezebb pillanatokban. Az előadás Grace, az idős parasztasszony és Gloria, a New Yorkból hazatérő, nagy karriert befutott önkéntes szociális munkás kapcsolatát mutatja be – két élet találkozását, amelyet a halál közelsége tesz még élesebbé és még emberibbé. Az előadás bemutatója december 13-án lesz a Veszprémi Petőfi Színházban, a darabot Máté P. Gábor rendezte. ma 22:35 A súly, a víz, a ring, a kapufa és a fekete nyolcas ugyanarra tanít közélet A súly, a víz, a ring, a kapufa és a fekete nyolcas ugyanarra tanít Öt nem hétköznapi ember hagyta ott egy rövid időre az interjú kedvéért az edzőtermet, a ringet, az uszodát, a biliárdasztalt és a sportcsarnokot, hogy ugyanazokra a kérdésekre néha merőben eltérő válaszokat adjanak. Öt veszprémi élsportoló, akik, mint az olimpia öt karikája, különböznek egymástól, mégis összekapcsolódnak abban, hogy életükben folyamatosan visszajáró vendég a siker és olykor a kudarc is, az adrenalin és az a megfoghatatlan erő, amit akkor is éreznek, ha éppen nem kezdősípszóra várnak. Fizikai edzés helyett ezúttal a lélek kap tréninget öt egyszerű, de mégsem átlagos ember által. ma 1:26

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.