Oberfrank Pál, az intézmény igazgatója elmondta, a január 20-i előadásról többen is próbálták őt lebeszélni, annyira súlyos téma. Elhangzott, a diákok által előadott produkció címe „Emberek az embertelenségben” és szomorú, olykor tragikus emberi sorsokról, elhallgatott történetekről szól.
Kéri Kitty színésznő, a színház munkatársa elmondta, sokan megriadtak a darabok témáitól. Hozzátette, ahhoz, hogy az emberek feldolgozzák a traumáikat és sérüléseiket szembesülniük kell velük. Kiemelte, a komoly és nehéz produkció személyes hangvételű lesz és olykor kínos történeteket dolgoz fel.
Rácz Katalin, a színdarab megvalósítását kezdeményező Hét Domb egyesület elnöke közölte, 2009-ben már élt egy elképzelés egy emlékkonferenciáról, ami megismerteti az itt élőkkel a város történetét. Az akkori koncepció átalakult, és így lett belőle ez az előadás. Ez sokkal több, mint amit eredetileg terveztek - jelentette ki.
Márkusné Vörös Hajnalka, Kéri Kitty, Oberfrank Pál, Eperjes Károly, Rácz Katalin
Eperjes Károly, a Petőfi Színház művészeti tanácsadója méltatta a bátor kezdeményezést, és a legjobbakat reméli tőle.
Márkusné Vörös Hajnalka, az előadáshoz anyagot gyűjtő Veszprém Megyei Levéltár munkatársa elmondta, intézményük minden élő közösség lenyomatát őrzi. A náluk megtalált történetekben sokan olyan dolgokat vallanak be, amikkel rendkívül nehéz lehet szembenézni. Hozzátette, azonban azzal, ha valaki leírja a történetét részben helyre is teszi a traumát.
Kositzkyné Tiszavölgyi Gyöngyvér, a Lia Iskola munkatársa ezt a kijelentést megerősítette. Elmondta, ő is saját élményét írta le, és ezzel valóban úgy érzi tisztább lett minden.
Asztalos István, aki a történetek színdarabba ültetéséért felelős közölte, tanulságos volt ez a munka, mert láthatta mennyire nem csupán egy történelem van. Elhangzott, igyekezett hű maradni az eredeti koncepcióhoz és nem a fájdalmat és a tragédiát emelte ki, hanem azt, hogy akármilyen szomorú is a világ, az emberség soha nem szűnik meg. Elmondta, azért is fontos a múltra emlékezni, hogy annak a hibáit ne kövessük el újra.
Kositzkyné Tiszavölgyi Gyöngyivér és Asztalos István
Az előadás jelenetei:
- Közgazdasági Szakközépiskola – Jelenetük címe: Levelet hoz a tábori posta (a Rácz család visszaemlékezései alapján,1942-1943)
- SÉF Vendéglátóipari, Kereskedelmi és Idegenforgalmi Szakképző Iskola – Jelenetük címe: Drága virág (Bódi Magdi élete, 1935-1945)
- Kozmutza Flóra Óvoda, Általános Iskola, Készségfejlesztő Speciális Szakiskola, Kollégium és Egységes Gyógypedagógia Módszertani Intézmény – Jelenetük címe: Az örökség (“málenkij” robot 1945-től 1947-ig)
- Lóczy Lajos Gimnázium (Balatonfüred) – Jelenetük címe: A Grábler-tó halai (a várpalotai romák Grábler-tavi tömeggyilkosságának története, 1944-45)
- LIA Alapítványi Iskola – Jelenetük címe: 1956-os történetek
- Képesség és Tehetségfejlesztő Magániskola (Várpalota) – Jelenetük címe: Itt élned… (1957)
- Magyar – Angol Kéttannyelvű Gimnázium (Balatonalmádi) – Jelenetük címe: Málenkij robot