Február 2. - Gyertyaszentelő Boldogasszony
Az eseménynek a neve is mutatja, hogy ilyenkor szentelik a gyertyát. Persze nem a Boldogasszony (vagy egy boldog asszony) teszi ezt, hanem a pap a templomban. A megszentelt gyertyát aztán lehetett a még meg nem keresztelt gyermek mellé helyezni hogy óvja őket, a betegek és haldoklók kezébe is adtak egyet. Vihar vagy jégeső alatt szintén szokás volt az égő gyertya védelmére hagyatkozni.
Kun Fruzsina: Gyetyaszentelő Boldogasszony
Február 3. – Szent Balázs ünnepe
Szent Balázs püspök állítólag imával mentette meg egy özvegyasszony fiát attól, hogy egy torkán megakadt halszálka végezzen vele. A szentet a hatodik században már a torokbetegségek gyógyítójaként ismerték. Február harmadikán tartják a balázsolást, amely során a pap két keresztbe tett gyertyát tart a hívek álla alá, és kéri Balázs áldását.
A torokrákkal küzdő Babits Mihály is a szenthez könyörgött a Balázsolás című gyönyörű versében.
Február 14. – Bálint napja
Bálint napját az angolszász országokban Valentin-napként ismerik, és ezen a napon a szerelmesek ajándékozzák meg egymást. Nálunk ez a szokás a rendszerváltás óta kezdett elterjedni, és a fiatalok közül egyre többen Valentinoznak.
Magyarországon főleg az itt élő németek körében volt népszerű Szent Bálint, aki a szerelmesek mellett az epilepsziások védőszentje is volt.
Szent Valentin
Február 24 – Mátyás napja
A legenda szerint Szent Mátyást Jézus mennybemenetele után választották Júdás helyére, hogy az apostolok száma ismét 12 legyen. Később Etiópiában hirdette az evangéliumot, itt szenvedett vértanúságot is. Fejét egy bárddal vagy szekercével vágták le, ezért lett ez a szent jelképe. Később a népi hiedelem ezt az eszközt már teljesen máshogy értelmezte. Szerintük Mátyás szekercéjével töri meg a jeget és a tél hatalmát. Ez persze elég valószínűtlen lépés a vértanútól, ugyanis ember legyen a talpán, aki képes azzal az eszközzel tevékenykedni (vagy akárcsak ránézni), amivel életének legkellemetlenebb, ráadásul utolsó perceit szerezték.
Persze az is igaz, hogy a szenteket más fából faragták.
Szent Mátyás