– Miért lesz jó a városnak a Hangvilla?
– Az önkormányzat szándéka volt, hogy újrahangolja a város kulturális intézményrendszerét. Ennek megfelelően átvettünk korábban megyei fenntartásban működő intézményeket: a Petőfi Színházat, az Eötvös Károly Megyei Könyvtárat és a Laczkó Dezső Múzeumot – emellett felülvizsgáltuk a már meglévő struktúrát. Ebben a folyamatban kapóra jött, hogy a HEMO épületét megigényelhette a város, ingyen juthatunk hozzá az ingatlanhoz, ami egy pályázatnak köszönhetően hamarosan megújulhat, így a Táborállás parkban egy korszerű, a mai igényeknek megfelelő új hang- és fénytechnikával felszerelt intézmény jöhet létre.
Az újrahangolt kulturális intézményrendszerbe jól illeszkedik az egykori Séd Filmszínház épületének rekonstrukciója is, ezáltal a belvárosban egy korszerű befogadó tér jön létre. Ez a két pólus, az egykori HEMO megújuló épületében működő Városi Művelődési Központ és a belvárosi Hangvilla képes lesz lefedni és kiszolgálni a város kulturális életét – a nagyobb rendezvényeket pedig a jövőben is az Aréna fogadhatja be.
Fontos megjegyezni, hogy a Hangvilla fenntartható intézmény lesz, a VMK és a klubkönyvtári rendszer átszervezésével megtakarított összegből fedezhető a működése, előre láthatóan nem vonz az eddigieknél nagyobb költségeket, stabil és hosszú távon finanszírozható lesz.
Az épülethez új parkolóhelyek is létesülnek, létrejön egy kiváló színházterem, amely a kiegyenesíthető nézőtérnek köszönhetően egészen egyedi produkciók létrehozását is lehetővé teszi. A Hangvillában egy kisebb kamaraterem is lesz, megmarad az Expresszó ifjúsági közösségi tér, és egy étterem is működni fog az épületben. Ezáltal a Hangvilla több lábon áll majd – ez a működés nem idegen itt Veszprémben, korábban a HEMO is így szerveződött, és a felújítás után is ehhez a modellhez tér majd vissza.
– Milyen rendezvények befogadására lesz alkalmas a Hangvilla?
– A nagyságrendileg ötszáz főt befogadó színházterem kiváló akusztikai tulajdonságokkal rendelkezik, így olyan minőségi produkciók jöhetnek létre, amelyekre eddig Veszprémben nem volt lehetőség. A Hangvilla kiváló helyszín lesz konferenciák számára – ezt a profilt erősíti majd a vendéglátóipari egység is. Az intézmény lehetőséget ad majd a Mendelssohn Kamarazenekarnak, a városi vegyeskarnak, a Snétberger Központ alkotóinak a próbákra és a fellépésekre, a folyosókon pedig kiállításokat lehet majd rendezni. Amíg a VMK az amatőr, civil szervezetek és művészek, diákszínpadok befogadására koncentrál majd, a piaci alapon működő Hangvilla a professzionális művészet otthona kíván lenni, egy vidéki kultúrpalota.
– A zeneiskola diákjai jelenleg a VMK Dózsa úti épületében próbálnak – ezt a környéken élők nem nézik jó szemmel. Nekik lesz helyük az új intézményben?
– A Dózsa úti épületet átmeneti megoldásnak szántuk a Dohnányi Zeneiskola számára. Az iskola használhatja majd a Hangvilla próbatermeit, lehetőség lesz egy újfajta együttműködésre a zenei képzés terén.
– Mit jelent városképi szempontból a Séd Mozi megújulása?
– A Hangvilla kialakítása markáns változást jelent. Az épület látványa magáért beszél, akármelyik irányból közelítünk felé, rögtön tudni fogjuk, hogy kulturális intézményt látunk. Ideális a térbeli elhelyezkedése, vonzani fogja az emberek tekintetét. Jó lehetőséget jelent a Petőfi Színház és az egyetem közelsége is.